Acıyı Kucaklayın

Olumsuz düşünceler ve duygular çoğu zaman insanların umutlarından ve hayallerinden vazgeçmelerine neden olduğu gibi, acı da aynı zayıflatıcı etkiye sahip olabilir. Acı istenmeyen bir deneyim olarak görülür; bu nedenle, her ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmak birçok insanın zihninde doğaldır. Bu mantıklıdır çünkü acı genellikle bir travmanın işareti olabilir. Bununla birlikte, acının aslında daha olumlu bir olayın, kutlanacak, korkulmayacak bir şeyin işareti olabileceği zamanlarda vardır. Bu, yalnızca acının değil aynı zamanda acının çeşitli nedenlerinin de net bir şekilde anlaşılmasının tüm farkı yaratabileceği yerdir. Acının bir ilerleme belirtisi olmasının yanı sıra bir tehlike işareti olabileceğini anladığınızda, hissettiğiniz acının gerçekte size ne anlattığını daha iyi anlayabilirsiniz. Olumlu acı ile olumsuz acı arasındaki ayrımı yapabilmek, acıyı bir araç olarak kullanmanıza olanak tanır, tıpkı olumsuz düşünceleri ve duyguları kullanabileceğiniz gibi. Sonunda, acı aslında doğru yolda olduğunuzu bilmenize yardımcı olabilir ve bu nedenle caydırıcı olmaktan çok teşvik edici olabilir.

Belki de bunun en iyi örneklerinden biri ağırlık çalışmasıdır. Hemen hemen herkes “acı yoksa kazanç da yok” aksiyomuna aşinadır. Öğrencilerinin biraz daha zorlamasını ve birkaç tekrar yapmasını sağlamaya çalışan aşırı heyecanlı kişisel antrenörün bağırdığını duyarsınız. Bu aksiyomun bir klişeden başka bir şey olmadığı gerçeğine rağmen, bu sözde hâlâ büyük bir doğruluk payı vardır. Gerçek şu ki, kaslar ağırlık antrenmanı yoluyla gelişimlerinin bir parçası olarak biraz yırtılır. Bu nedenle, hissettiğiniz acı meşru ve vücudunuzda bir dereceye kadar travmaya neden olduğunuzu gösterir. Bununla birlikte, bu travma, kas tonusunu ve gücünü artırmaya hizmet edecek olumlu bir sürecin parçasıdır. Bu nedenle, ağırlık kaldırırken hissettiğiniz acı, aslında, gelişmiş bir vücut geliştirme hedefinize doğru ilerleme kaydettiğinizin kanıtıdır. Bu durumda hissettiğiniz acının kaynağını ve anlamını anlamak kolaydır. Bu acıyı teşvik edici olarak görmek ve acıyı istemek, hedefe varılan yolda canınızı çokta yakmayacaktır.

Yararlı ağrının başka bir örneği diyette bulunabilir. Bir kişi kilo vermeyi seçtiğinde yapması gereken ilk şeylerden biri daha az yemek yemeye başlamaktır. Herhangi bir diyet yapanın yaşayacağı ilk şeylerden biri, gıda alımındaki bu azalmadan kaynaklanan açlık sancılarıdır. Birçoğu için, açlığın acısı dayanılamayacak kadar fazla geliyor ve pes edip yemelerine neden oluyor. Ancak kişi açlığın acısını kucaklayabildiğinde ve bunun aradığı dönüşümün bir parçası olduğunu anladığında, diyetine sadık kalabilir. Dolayısıyla mesele acıyı görmezden gelmek ya da acıdan kurtulmak değildir. Daha ziyade, doğru yolda olduğunuzun bir işareti olarak acıyı kucaklamak meselesidir. Başlangıçta, herhangi bir dönüşümün başlangıcı genellikle en zor ve travmatik aşama olduğundan acı en dayanılmaz halini alacaktır. Bununla birlikte zaman ilerledikçe, açlığın acısının azaldığını fark edeceksiniz ve bu, vücudunuzun yeni bir yaşam tarzına adapte olduğunun göstergesi olacaktır. Sonunda acıda kaybetmek için çok uğraştığınız kiloda tamamen ortadan kalkacak.

Aynı dinamik hayatınızın herhangi bir alanında gerçekleşebilir. Ağırlık kaldırmanın veya diğer egzersizlerin acısının fiziksel durumunuzu iyileştirdiğinizi göstermesi gibi, hayatınızın herhangi bir alanındaki acı da o bağlamda durumunuzu iyileştirdiğinizi gösterebilir. Yeteneklerinizi geliştirmek için işyerinde daha zorlu görevler üstlenirseniz, başlangıçta hatırı sayılır bir acı hissedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Bu, özellikle bu noktaya kadar normalde yaptığınızdan daha fazla miktarda iş üstleniyorsanız geçerlidir. Sisteminiz için ilk şok çok büyük olacak ve kendinize getirdiğiniz değişikliğin üstesinden gelemeyeceğinizden emin olmadığınız anlar yaşayacaksınız. Ancak bu büyümenin acısıdır. Doğrudur, eski benliğiniz bu kadar işi veya bu tür bir işi kaldıramaz, ancak siz o eski benliğinizi geride bırakıyorsunuz, tıpkı haltercinin cılız eski halini geride bırakması gibi. Becerilerinizi geliştirdikçe acı, ilk başta çok zor görünen şeyler normal bir rutin haline gelene kadar azalacaktır.

Herhangi bir gelişimsel durumda acıyı düşünmenin en iyi yolu, dönüşüm hissidir. Belirli bir görevde ne kadar çok acı hissederseniz, geçirdiğiniz dönüşüm o kadar büyük olur. Bu, kursta kalırsanız sonunda daha büyük sonuçlara sahip olacağınız anlamına gelir. Esasen hissettiğiniz acı miktarı, yaşadığınız değişim miktarına eşittir. Acı ne kadar büyükse büyüme o kadar büyük olur. Bu gerçeği kavradığınızda, hissettiğiniz acıdan ilham almak ve hatta cesaret almak daha kolay hale gelir. Her stres ve her zorluk, aradığınız dönüşümü size hatırlatmaya ve böylece sizi motive etmeye hizmet edecektir. Ek olarak, ağrı doğru yönde gittiğinizi gösterecektir. Sonunda, sizi cesaretlendirmek ve hedeflerinizden vazgeçmenize neden olmak yerine, herhangi bir biçimde acı çekmek sizi cesaretlendirecek ve hayallerinize ulaşmak için size yol göstermeye yardımcı olacaktır.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!