Şehir Plancısı ve Tasarımcı

Şehir plancısı; bir şehrin yapısal olarak hem düzenli hem de planlı gelişmesinin sağlanması adına öneri ve projeler oluşturan kişidir. Aynı zamanda oluşturdukları önerileri ve projeleri uygulamaya geçiren uzman kişi olarak tanımlanır. Öneri oluşturulurken şehri etkileyecek olan bütün mekânsal, tekniksel, kültürel ve sosyal faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Nüfusun artması, şehir plancısının önemini arttırır. Şehir plancılarının her ne kadar değeri bilinmese de önemli bir konumdadır. Kentin gelişmesi, gelecek nüfusun refah bir alanda yetişmesi, geçmiş nesillerin kültürel değerlerini ve birçok değerleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Aynı zamanda tasarımı da kentin doğal yapısına aykırı olmadan yapılması gerekmektedir. Bizim ülkemizde şehir plancılarının değeri çok bilinmese de farklı ülkelerde bu şekilde değildir. Peki bu şehir plancıların görevleri nelerdir biraz onlara göz atalım.

Şehir plancısının çalışmaları birçok profesyonel alanı kapsar. Uzmanlıkları şehri düzenleme ve yeni yerleşim planı oluşturmaya dayanmasına rağmen, genellikle üç boyutlu bilgisayar programları ile çalışırlar. Şehir plancısının kent için büyük bir sorumluluk alanı bulunmakla birlikte genel görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kırsal ve kentsel alanlarda planlama yapmak,
  • Şehirde binaların hangi yoğunlukta ve ne şekilde olacağına karar vermek,
  • Arazinin; eğitim ve sağlık gibi etkenler üzerinde nasıl kullanılacağını planlamak,
  • Söz konusu olan düzenlemeleri en uygun bütçe ile yapmaya çalışmak,
  • Kent planlamasında yönetim birimleri ve mühendislerle ortak bir çalışma sergilemek.

Şehir plancıları çoğu alanlara hakimdirler. Mesela ekonomi, jeoloji, jeomorfoloji, demografi, mimarlık, ekoloji, peyzaj, endüstri vb. alanlar. Kent ile ilgili tüm disiplinleri inceler. Bunun sonucunda sorunları tespit eder ve çözüme ulaştırmayı hedefler.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!