Anemi Nedir? Neden Olur?

Anemi Nedir? Neden Olur?

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) normalden daha az olduğu veya hücrelerin hemoglobin içeriğinin normalden daha az olduğu bir durumdur. Anemi nedir ve neden olur detaylıca inceledik.

Anemi Nedir?

Anemi, vücudunuzun bazı bölgelerinde oksijen eksikliğine neden olur. Belirtileri arasında aşırı yorgunluk, nefes darlığı ve soluk cilt rengi yer alır.

Bu rahatsızlık, kırmızı kan hücrelerinin normal seviyelerin altına düşmesine sebep olan bir durumdur. Anemi, kalbiniz, beyniniz ve gözleriniz de dahil olmak üzere farklı birçok vücut bölümünü etkiler. Anemisi olan çoğu insan kendini yorgun, halsiz veya baygın hisseder. Her yaştan ve cinsiyetten insanı etkiler, ancak en sık menopoz sonrası kadınlarda görülür. Tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır.

Anemi Neden Olur?

Vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijeni taşımak için vücudun kırmızı kan hücrelerine ihtiyacı vardır. Bu oksijen taşıyan hücrelerden yeterince yoksa veya iyi çalışmıyorlarsa, anemi kişinin sağlığını etkileyebilir.

Bu rahatsızlık yorgunluk ve baş dönmesini de içeren çeşitli semptomlara yol açabilir. Vücudunuzda oksijen taşıyan yeterli sayıda kırmızı kan hücresi olmadığında, kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Anemi ayrıca organlarınızın düzgün çalışmasını da zorlaştırır.

Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden vücudunuzun tüm bölgelerine oksijen taşır. Çoğu zaman anemi diyetten veya doğum sonrası ya da ameliyat sırasında olduğu gibi kan kaybından kaynaklanır. Ayrıca ırk veya cinsiyete bakılmaksızın herkesi etkileyebilir

Demir, hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur, bu nedenle kanımızda demir azaldığında yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomlar yaşarız; bu tıbbi olarak anemi olarak bilinir.

Anemi Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık vücudunuzdaki organ ve dokulara yeterli oksijen gitmesini engelleyerek özellikle kalp, beyin ve diğer hayati organlarda sorunlara yol açabilir.

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin, hemoglobinin veyahut her ikisinin sayısında bazı değişikliklerin olduğu bir hastalıktır. Aneminiz olup olmadığını anlamanın ilk adımı, kaç tane kırmızı kan hücresi ve her birinin ne kadar hemoglobin içerdiğini saymaktır.

Rahatsızlık, vücudunuzda normalde beklenenden daha az oksijen bakımından zengin kırmızı kan hücresi olduğu anlamına gelir. Oksijen eksikliği yorgunluk, egzersiz yaparken nefes nefese kalma hissi, soluk cilt ve dayanıklılığın azalması gibi semptomlara neden olabilir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!