Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Gluten barındırmayan kinoa, dokuz temel amino asidin tümünü içerdiğinden iyi bir protein kaynağıdır. Lif oranı yüksek olan bu tahıl, lezzetli vejetaryen yemekler yaratmak için pirinç yerine kullanılabilir. Kinoanın faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Kinoa Nedir?

Kinoa, Güney Amerika’da yaygın olan ve dünya çapında popülerliği artan küçük, tahıl benzeri bir tohumdur. Bu çok yönlü glütensiz, yüksek proteinli ve az yağlı gıda, mutfaklarımız için nispeten yenidir, ancak binlerce yıldır Orta ve Güney Amerika’daki insanlar tarafından beğenilmektedir.

Chenopodium ailesindeki çeşitli bitkilerden elde edilen bir tohumdur. Kinoa ilk olarak, onu kutsal bir yiyecek olarak gören, Güneş ile yakından bağlantılı olan ve tanrıların yiyeceği olduğuna inanılan And halkları tarafından yetiştirilmiştir. Protein ve lif bakımından çok yüksektir ve glüten içermez. Dokuz temel amino asidin tamamını barındırır. Bu da onu doğanın en eksiksiz protein kaynaklarından biri yapar.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

İnkalar onu Tanrıların Altını olarak adlandırmış ve ana protein kaynağı olarak yemişlerdir. Besin değeri rakipsizdir ve tadı tahıllara çok benzer. Süper gıda olarak da bilinen kinoa, yüksek besin değerine sahip tahıl benzeri bir üründür. Kinoa bütün halde yenebilir veya öğütülerek un haline getirilebilir.

Kinoanın faydaları oldukça fazladır. Bu besin glütensizdir, bu da onu yulaf gibi diğer sağlıklı gıdalara ideal bir alternatif haline getirir. Hafif cevizimsi bir tadı vardır ve tıpkı pirinç gibi pişirilebilir.

Ispanak ve pancar ailesiyle akraba olan bir bitkidir. Güney Amerika’dan gelmesine rağmen, en popüler formu Colorado’da yetiştirilmektedir. Yüzyıllar boyunca İnka savaşçıları tarafından savaşa girmeden önce enerji yükseltici olarak kullanılmıştır. Bu yüzden enerji verme konusunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka önemli özelliği ise sindirim sistemini teşvik etmesidir. Özellikle de gaz ve sindirim sorunları yaşayanlar için iyi bir seçenektir.

Neden Kinoa Tüketmelisiniz?

Kinoa bir süper gıda oluşturan bir tohumdur. Porsiyon başına sadece yaklaşık 50 kaloriye sahip olmasına rağmen, protein, lif ve çeşitli temel vitamin ve minerallerle doludur.

Son on yıl içinde popülaritesi giderek artan bir tahıldır. Bu antik tahıl aslında bir tohumdur, ancak tam tahıl gibi kullanılabilir. Diğer tahılların çoğundan iki kat daha fazla protein içerir ve lif, demir ve kalsiyum açısından yüksektir. Gluten hassasiyeti olanlar genellikle buğday ürünlerine alternatif olarak bu tahıldan yerler.

Bu küçük tohum tam bir protein içerdiğinden pirinç veya buğday yerine idealdir. Ayrıca magnezyum, manganez, demir, fosfor ve çinko gibi çeşitli vitamin ve mineraller ile yüklüdür. Yumuşak tahıllarda ve salatalarda kullanılır ve hatta tek başına bile yenebilir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!