Vitaminlerin Önemi Nedir?

Vitaminlerin Önemi

Vitaminler, vücudunuzun düzgün çalışması için hayati önem taşıyan suda çözünen besin maddeleridir. Sağlıklı bir beslenme sürdürmenize, normal fiziksel aktivitelerinize ayak uydurmanıza ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine yardımcı olmak için gereklidirler.

Vitaminler Neden Önemli?

Vitaminler önemlidir. Vücutta önemli bir rol oynarlar. Vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olmak ve sağlığınızı korumak için vitaminlere ihtiyacınız vardır. İnsan vücudu sağlıklı kalmak ve besinleri gıdalardan emmek ve fiziksel güç oluşturmak da dahil olmak üzere tüm günlük faaliyetlerini gerçekleştirecek enerjiye sahip olmak için vitaminlere gereksinim duyar.

Bu besin bileşenleri vücut tarafından küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan suda çözünen bir grup besin maddesidir. Normal metabolizma ve büyüme için gereklidirler. Ayrıca vücudunuzun proteinleri ve diğer makro besinleri kullanılabilir formlara sentezlemesine yardımcı olur.

Vücudumuzun enerji üreten, kimyasal yapı taşlarıdır. Ortalama bir beslenme düzeni, ihtiyacımız olan tüm vitaminleri sağlar, ancak bunları uygun miktarlarda ve doğru zamanda almak önemlidir. Vücudunuzdaki her doku, organ ve hücre belirli vitaminlere gereksinim duyar. Bu nedenle bunlardan yeterince almazsanız, vücudunuzun bir kısmı düzgün çalışmayabilir.

Vitaminler Neden Gerekli?

Vitaminler sağlık için gereklidir. Doku onarımında önemli bir rol oynayarak vücudun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olurlar.

Hücrelerin büyümesi ve gelişmesi, metabolizma, sinir fonksiyonu ve yaygın hastalıklara karşı koruma dahil olmak üzere vücudun normal fonksiyonu için önemlidir. Çok az gıda, optimal sağlık için ihtiyaç duyduğunuz tüm vitaminleri doğal olarak içerir. Gıdalardan yeterli miktarda vitamin almak günlük ihtiyacınızı karşılamak için yeterli değildir.

Vücudumuzun optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alma konusunda her birimizin kendine özgü vitamin ihtiyaçları ve kişisel tercihleri vardır. Bu sebeple de sadece vücudumuzun vitaminlerle ne yaptığını değil, aynı zamanda nerede eksik olabileceğimizi de bilmek önemlidir.

Bu besin bileşenleri sağlık için çok önemlidir! Örneğin C vitamini, cilt ve saçın önemli bir bileşeni olan kolajen üretimi için gereklidir. Yaşlandıkça, C vitamini üretme yeteneğimizi kaybederiz. Yaşam boyunca günlük olarak tüketilmesi gerekse de, doktorlar hamile kadınların daha fazla C vitamini tüketmelerini önermektedir. Çünkü yüksek dozda folik asit hamilelik öncesinde ve sırasında en iyi şekilde emilir. Diğer vitaminler gün boyunca değişen sıklık derecelerinde gereklidir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!