Plates Yararları

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Joseph Plates, küçük yaşlarda astım ve romatizma hastalığı olan sağlıksız bir çocuktur. İlerleyen yaşlarda bazı sporlarla uğraşarak kendini geliştirmiştir. 1. Dünya savaşında kampa alınarak askerlere kendi tekniğini öğretmiştir. Amacı özel ve kendine ait olan teknikler geliştirerek sağlıklı ve diri vücutlar oluşturmak. Aslında bu tekniği birçok ünlü ismin de benimsemesi ile dünya çapında giderek yaygınlaştı ve reklamı yapıldı. Bu teknik 30-40 teknik sayesinde tüm vücut adına gelişimi ve sağlıklı bir bünyeyi vaad ediyor.

Plates nedir?

Pilates sayısız faydası olan son derece ciddi bir fiziksel fitnes programıdır. En temeldeki faydası şu: Yaşam kalitemizi ve konforumuzu artırıyor. Yüz yıldır hayatımızda olan pilatesi, “hareket sistemi, nefes ve dengenin birleşimi” diye özetleyebiliriz.
Tüm vücudu çalıştırmaya yönelik egzersizleri kapsar. Mat üzerinde yapılabilir, pilates topu kullanılabilir veya Pilates aleti ile direnci artıran farklı egzersiz türlerini içerebilir. Denge, esneklik, kas geliştirme ve genel vücut sağlığı için iyi bir spordur.

Pilates ne işe yarar?

Temel pilates hareketleri, lastik ve topla yapılan hareketler, ayrıca aletli uygulanan tekniğiyle kaslarımızı çalıştıran pilates, eklemlerimizi ve kemiklerimizi koruyor. Pilatesi önemli bir sağlık sorunu taşımadıkça 10 yaşından 80 yaşına kadar herkes yapabilir. En ideal sonuçlar için haftada en az 2 kez, mümkünse 3-4 kez yapılması öneriliyor.

Aslen bir zayıflama yöntemi olmasa da, bedenin daralmasını sağladığı için pilates yapılırken 1-2 beden incelmek de mümkün.

Bu prensiplerin en önemlilerinden bahsedecek olursak;
1)Konsantrasyon: Yapılan hareketlere uyum sağlamak ve onları hissetmek bu adımda çok önemlidir.
2)Kontrol: Bu adımda vücudu kontrol edebilmeli ve ona hakim olmalısınız,bedeninizin yorgun olmamasına özen göstermelisiniz.
3)Merkezleme: Göbek, bel ve kalça merkezleme denilen olay bunların etrafında gerçekleşmektedir.
4)Akıcı Hareket: Yapılan hareketler ara vermeden ve en doğru şekilde yapılmalıdır. Kesintisiz çalışılmalı ve hız kesmemelisiniz.
5)Kesinlik: Yapılan hareketler rastgele ya da bilinçsizde değil tam doğru şekilde yapılmalıdır.
6)Nefes: En önemli noktalardan bir tanesi bu adımda nefesinizi en doğru şekilde kontrol etmeli ve yorgunluk hissinden kurtulmayı öğrenmelisiniz.

Pilatesin 10 faydası

1.    Kasları güçlendiriyor ve uzatıyor.
2.    Vücuttaki tüm kasları çalıştırıyor, normal şartlarda pek aktif olmayan bazı kasları da harekete geçiriyor.
3.    Vücudu sıkılaştırıp esnekliğini artırıyor, şekillendirerek daha estetik görünmesini sağlıyor.
4.    İskelet – omurga rahatsızlıklarına ve duruş bozukluklarına iyi geliyor, omurgayı dikleştiriyor.
5.    Sakatlanma riskini azaltıyor, sakatlanmalar sonrasındaki iyileşme evresini kısaltıyor.
6.    Kan dolaşımını hızlandırıyor, daha iyi nefes alıp vermenizi sağlıyor, dokularınıza daha fazla oksijen gitmesini destekliyor.
7.    Beden, zihin ve ruh birliği sağlıyor.
8.    Denge ve koordinasyon unsurlarını geliştiriyor.
9.    Özgüven ve zindelik kazandırıyor.
10.    Pozitif enerjiyi artırıyor, stresi azaltıyor.

Dikkat edilmesi gereken 10 şey

1.    Eğer bir sağlık sorununuz varsa pilates derslerine başlamadan önce doktor kontrolünden geçmelisiniz.
2.    Hiç pilates yapmadıysanız öncesinde bir fitness programına katılmanız kesinlikle daha faydalı olacaktır.
3.    Pilatese mutlaka bir eğitmen gözetiminde başlamalısınız. Temel eğitimi aldıktan sonra evde de yapabilirsiniz.
4.    Pilates eğitiminde uzman bir spor salonu seçmelisiniz. Vücut analiziniz yapılmalı, kaslarınızın ne durumda olduğu önceden belirlenmeli. Eğitmeninizin seçiminde titiz olmalı, sertifikalarını sormalısınız.
5.    Doğru nefes alıp vermek pilatesin temeli. Hareketleri sorunsuz yapmak, kasları aktif hale geçirmek, vücudu rahatlatmak, dayanıklılığınızı ve kan dolaşımını artırmak için bu bir zorunluluk. Zaten pilates hareketlerini nefes alma tekniği yönlendiriyor.
6.    Bazı temel hareketlerde zorlanabilir ve acı hissedebilirsiniz; böyle bir durum oluştuğunda ara vermeli veya durmalısınız.
7.    Tüm hareketleri karnınızı içinize çekerek yapmalısınız. Karnı içeri çekmek, pilates hareketlerinin daha kolay yapılmasını ve dengede kalmanızı sağlıyor.  
8.    Pilateste bazı hareketler size gereksiz gibi gelebilir ama bunlar bile hiç çalışmayan bir kasınızı harekete geçirir. Pilateste detaylar ve hareketlerin akıcılığı önemlidir. Bu nedenle tüm hareketleri ciddiyetle takip etmelisiniz.
9.    Kas kitlenizde kayıp olmaması için pilates yapacağınız günler protein ve karbonhidrat almaya özen göstermeli, yeterince sıvı tüketmelisiniz. Pilatesi aç veya tokken yapmamalı, derse başlamadan 1 veya 1 buçuk saat önce yemeyi bırakmalısınız.
10.    Hareketlerinizin kısıtlanmaması ve kaslarınızın takibi için pilatesi spor taytı ve çorapla (veya çıplak ayak) yapmalısınız.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!