Kendini Tanı

gülümse

Her türlü öz disiplin tekniği, geleneği ve felsefesi aynı köşe taşı üzerine inşa edilmiştir. Bu köşe taşı, benliğin gerçek ve derin bir bilgisidir. Zayıf yönlerinizi fiziksel ya da zihinsel olarak bilmediğiniz sürece, bu zayıflıkların üstesinden gelmeyi başaramayacaksınız. Ek olarak, içsel güçlü yönlerinizi bilmediğiniz sürece, bu güçlü yönlerden yararlanamayacak ve bunları harika şeyler başarmak için kullanamayacaksınız. Öz disiplin hakkında farkına varılması gereken en önemli şeylerden biri, bunun bir giysi gibi olmasıdır. Raftan bir takım elbise alırsanız, muhtemelen bir şekilde bedeninize uygunsuz olacaktır.

Kıyafet amacına hizmet ederken, terzi işi bir elbisenin yapacağı performans seviyesine asla yükselmeyecektir. Aynı şekilde, dünyadaki tüm genel öz disiplin tekniklerini ve sistemlerini uygulayabilirsiniz, ancak bunların hiçbiri, özel ihtiyaçlarınıza ve yeteneklerinize uygun olmadıkları sürece ulaşmak istediğiniz seviyelere ulaşmanıza asla yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle, alışkanlıklarınızı ve günlük yaşamınızı geliştirmeye başlamadan önce, yapmanız gereken ilk şey kendinizi gerçekten tanımak için zaman ayırmaktır.

Kendinizi tanımak ilk başta biraz tuhaf görünebilir, özellikle de ne kadar ben merkezli göründüğünü düşündüğünüzde. Ancak, kendinizi tanımak belki de yapabileceğiniz en önemli şeydir. Kendini tanımanın yarısı kadar etkili ve faydalı olabilecek başka hangi bilgiler var? Bir düşünün, muhtemelen satın aldığınız her yeni alet, cihaz veya otomobilin kullanım kılavuzunu okumaya zaman ayırırsınız. Bu kılavuzları okumaya zaman ayırmanızın nedeni, elinizdeki öğeyi nasıl çalıştıracağınızı öğrenmektir. Ek olarak, bu kılavuzlar size hangi eylemlerin veya koşulların yeni edinmeniz için gerçekten zararlı olabileceğini söyleyecektir. Yeni bir öğeyi nasıl kullanacağınızı bilmek istemenin yanı sıra, ona zarar vermek veya yok etmek için hiçbir şey yapmadığınızdan emin olmak istersiniz. Sonuçta, bunların çoğu paraya mal olur ve genellikle çokça karşınıza çıkabilir. Yeni bir öğe hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar uzun süre dayanır. Bunu yeni bir telefon, TV veya mutfak robotuyla yapmak mantıklıysa, nasıl çalıştığınızı anlamak için zaman ayırmak daha ne kadar mantıklı? Bu nedenle, bunu alışılmadık bir şey olarak düşünmeyin. Bunun yerine, bu süreci kendinizden en iyi performansı elde etme girişimi olarak düşünebilirsiniz.

Kendinizi keşfetmeye nereden başladığınız gerçekten önemli değil, ancak olumlu bir notla başlamak mantıklı olacaktır. Sonuçta, tüm zayıf yönlerinizi bularak başlarsanız, güçlü yönlerinizi öğrenene kadar bu zayıflıkların üstesinden gelmek için bir plan yapamazsınız. Dahası, bu kendi kendini yargılamakla ilgili değildir ve yapmak isteyeceğiniz son şey, önce tüm hatalarınızın bir listesini oluşturmak ve böylece kendinizi bu süreçte gerçekten kötü hissettirmektir. Bu nedenle, başlamak için en iyi plan, güçlü yönlerinizin bir listesini bir deftere yazmaktır. Bu güçlü yönler, insanlarla konuşma veya çalar saatle uyanma yeteneği kadar basit olabilir. Hayat değiştiren süper güçler olmak zorunda değiller, sadece gerçek bir çaba harcamadan yapabileceğiniz şeyler olmalılar. Başkalarının dahil olduğu şeylerin yanı sıra, tek başına yapabileceğiniz şeyleri de dahil etmeye çalışın. Örneğin, ilk çalmada çalar saatinizle uyanabilmek tek başına bir güç olurken, insanlara ilham verme yeteneği başkalarını içeren bir güç olacaktır. Bu listeyi yazdıktan sonra, bu güçlü yönleri kullandığınız belirli zamanların örneklerini ekleyebilir, böylece gerekirse başvurabileceğiniz bir gerçek dünya senaryosu oluşturabilirsiniz.

Bu sürecin bir sonraki kısmı, zayıf yönlerinizi keşfetmektir. Belki de burada hatırlanması gereken en önemli şey, bunun kendini yargılama ile ilgili olmadığıdır. Bu listeyi, iyileştirilmesi gereken veya sadece onlara ekstra dikkat edilmesi gereken alanları tanımak için yazıyorsunuz. Güçlü yönler listesinde olduğu gibi hem yalnız olmayı hem de diğer insanlarla birlikte olmayı içeren zayıf yönleri listeleyin. Bu listeyi yazarken dürüst olduğunuzdan emin olun. Bu liste yalnızca sizin gözleriniz içindir, bu nedenle hiçbir şeyi, özellikle de kendinizden saklamanıza gerek yoktur. Bu liste ne kadar dürüst olursa, öz disipline doğru yolculuğunuz için o kadar etkili olur. Bu liste tamamlandığında, kendinize referans olarak gerçek bir dünya senaryosu vermek için her şeyin bir örneğini yazın. Tıpkı önceki gerçek dünya örneklerinin güçlü yönlerinizle özdeşleşmenize yardımcı olacağı gibi, bu zayıflık ile özdeşleşmenize de yardımcı olacaktır.

Bu listeleri tamamladıktan sonra, her birini gözden geçirmek için zaman ayırın. En yararlı olacağına inandığınız güçlü yönlerin yanına bir işaret koyun, çünkü bunlar odaklanmak isteyebileceğiniz şeyler olacaktır. Aynı şekilde, yüzleşmenin en önemli olduğunu düşündüğünüz zayıflıkların yanına da işaretler koyun. Bu, hayatınızın hangi alanlarına öncelik vermeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak ve böylece kendi disiplin rutininize uymanızı sağlayacaktır. Kendini tanımanın bu kadar hayati olmasının nedeni budur. Ancak hayatınızda neyi değiştirmek istediğinizi tam olarak bildiğiniz zaman anlamlı hedefler koyabilirsiniz. Basitçe “daha iyi bir insan olmayı” seçmek, fazlasıyla soyut bir hedeftir. Bu biraz yabancı dil öğrenmek istediğini söylemek gibidir. Bu ifade tek başına önemli bir işlem yapmanıza gerçekten yardımcı olmayacaktır. Ancak hangi dili öğrenmek istediğinize karar verdiğinizde, o hedefe ulaşmak için ihtiyacınız olan gerekli şeyleri bulmaya başlayabilirsiniz. Benzer şekilde, ancak hayatınızda düzeltmek istediğiniz sorunları tam olarak bildiğiniz zaman etkili bir değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!