İlişkileri Geliştirmek İçin Öz Disiplin Nasıl Kullanılır

Zihinsel dayanıklılığın ve öz disiplinin iş yerinde yaşamınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği gerçeği, sizin için sürpriz olmamalıdır. Sonuçta; bu konuyla alakalı sayısız kitap, seminer ve benzeri birçok kaynak yer almaktadır. Ancak düşünmemiş olabileceğiniz şey, zihinsel sertliğin ve öz disiplinin ilişkiler alanında da büyük faydalar sağlayabileceği gerçeğidir. Öz disiplin fikri çok soğuk ve katı görünebildiğinden, genellikle kişilerarası ilişkilerin dinamiklerini iyileştirmek için bir araç olarak düşünülmez. Bununla birlikte, işin gerçeği, öz disiplinin, sahip olabileceğiniz her türlü ilişkiyi güçlendirmek ve ilerletmek için uzun bir yol kat edebilmenize yardımcı olabilmesidir. Bunun, genel olarak hayatınızı iyileştirme hedefi üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Öz disiplinin ilişkiler açısından yardımcı olabileceği yollardan biri, yararlı beceriler geliştirmenize katkı sağlayabilmesidir. Bunun güzel bir örneği yemek yapmayı öğrenmek olabilir. Bir insanı yemeğe çıkarmak romantik bir şey gibi görünse de aslında o kişiye yemek pişirmek yüz kat daha anlamlıdır. Aslında, başka bir kişi için yemek hazırlama eylemi, yapabileceğiniz en samimi şeylerden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, yemek pişirmenin temellerini öğrenmek için öz disiplini kullanmak, öz disiplinin ilişkileriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasının bir yoludur. Bu biraz dolaylı görünse de, çok önemlidir. Sonuçta, öz disiplinin sonuçlarının çoğu kümülatiftir. Yemek pişirme gibi yeni şeyler öğrenerek hayatınızı iyileştirmek istediğinize karar vermek ve bu planı uygulayacak disipline sahip olmak, hayatınızı birçok yönden etkileyen sonuçlar üretecektir. Yeni geliştirdiğiniz becerilerinizi kullanarak önemli birini etkilemek, çabalarınız için en ödüllendirici sonuçlardan biri olacaktır.

Öz disiplin, mevcut ilişkiler üzerinde de anlamlı bir etkiye sahip olabilir. Özellikle bunun doğru olduğu bir alan, önemli tarihlere ayak uydurmaktır. Çoğu zaman bir kişinin yoğun programı, doğum günleri, yıl dönümleri ve benzeri gibi önemli tarihleri ​​unutmasına neden olabilir. Özel günleri unutmak yoğun bir insan için gayet doğal olsada, bu tür tarihleri ​​unutmak artık ilgili diğer kişiyi umursamıyormuşsunuz gibi görünebilir. Bunun çözümü hafızanızı geliştirmek değil, önemli bir günü asla unutmamanızı sağlamak için fazladan adımlar ve önlemler almaktır. Tarihleri ​​bir kitaba yazmak ve o kitaba periyodik olarak atıfta bulunmak, bir ilişkideki performansınızı artırmak için öz disiplini uygulamanın bir yoludur. Diğer kişi için neyin önemli olduğunu daha iyi takip ederek, ona gerçekten ne kadar değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Ek olarak, bu tarihleri ​​daha iyi takip ederek kendinize o günü kutlamanın bir yolunu planlamak veya diğer kişinin seveceğini bildiğiniz bir hediye almak için bolca zaman vereceksiniz.

Öz disiplinin bir ilişkiyi önemli ölçüde korumaya ve geliştirmeye yardımcı olmasının bir başka yolu da kişinin öfkesi ile ilgilidir. “Öfkeni kaybetmek” terimi biraz doğrudur, ancak bunu düşünmenin daha doğru bir yolu “kontrolü kaybetmektir”. Sonunda, öfkenizi kaybettiğinizde, sözlerinizin ve eylemlerinizin kontrolünü kaybedersiniz ve bu, ne kadar güçlü olursa olsun herhangi bir ilişki için felaket anlamına gelebilir. Kontrolü sürdürmek için zihinsel dayanıklılığı ve öz disiplini geliştirmek, ne kadar sinirlenseniz de, zor bir zamanda bunu başarmakla sevdiğiniz kişiyi kaybetmek arasındaki farkı görmenizi sağlayabilir. Bize yakın ve değer verdiğimiz insanların kızgın bir şekilde tepki vermemize neden olabilecek şeyler söylediği veya yaptığı zamanlar hayatımızda her zaman olacaktır, ancak bu tür tepkiler hiçbir zaman verilmemelidir ve genellikle işleri daha da kötüleştirmeye neden olur. Diğer kişinin muhtemelen sizi kızdırmak istemediğini aklınızdan çıkarmamalı ve sözlerinizle eylemlerinizin kontrolünü elinizde tutmanızın önemini unutmamalısınız. Aksi takdirde her iki tarafında önemli ölçüde acı ve ıstırap çekmesine neden olacak herhangi bir sorunu aşmanızı sağlayacaktır.

Bir kişiyi konuşmaya ihtiyaç duyduğunda dinleme yeteneğini geliştirmek, öz disiplinin ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olabileceği başka bir yoldur. Çoğu zaman, başka birinin sorunlarını sizinle paylaşırken çözmeye çalışmak isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, yanlış olduğunu düşündüğünüz herhangi bir eylem hakkında yargıda bulunma eğiliminde olabilirsiniz. Niyetiniz onurlu olsa da, gerçek şu ki, bu tepkiler diğer kişinin aradığı son şey olabilir. Çoğu zaman birisi problemlerini size açıkladığında, bunu sadece bu problemleri göğsünden atmaları gerektiği için yapıyorlar. Tavsiyenizi veya muhakemenizi istemeyebilirler. Bu nedenle, bir kişinin konuşmanın kontrolünü elinize almadan veya o kişiye ne yapacağını söylemeden bir kişinin sizinle bir şeyler paylaşmasına izin verecek öz disiplini uygulamak, o kişiye hayatındaki zor bir dönemde size yardımcı olmaktan çok daha ileri gidebilir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!