Ben Aptal mıyım?

Evet arkadaşlar yıllarca bu soruyu sordum kendime neden diye sorarsanız anlatayım.

Çok küçük yaşta bazı olayları kafamda toparlayamadığımı ve derslerimde sürekli başarısızlık yaşadığımı farkettim. Tabi bu farkındalık 2 yıl önce gerçekleşti. Çocukken herkesin anladığını sadece benim beynimin algılamadığını düşünüyordum. Bunun üzerine internetten sürekli IQ testleri yapıp sonucu görünce üzülüyordum. Yıllar sonra anladım ki bende ileri derece dikkat dağınıklığı mevcutmuş

Nedir bu dikkat dağınıklığı?

Dikkat dağınıklığı insanları uzun süre dinleyememe konudan konuya atlama kafanda onca şeyi toparlayamama durumu. Aynı zamanda çok uzun muhabbetlere dahil olmama insanların aniden sözünü kesme anlık hayallere dalma vb. Akademik olarak açıklamak gerekirse;

Bir konuda konsantre olamama, bir işte uzun süre çalışılamaması durumu dikkat dağınıklığıdır. Dikkat dağınıklığı olan kişiler karşısında konuşan kişilere kendilerini verip dinleyemezler.

Bunun üzerine çok düşündüm neden herkesten gerideyim veya neden ben uzun süre ders çalışamıyorum ya da neden tüm işlerim yarım kalıyor?

Bu eksikliği fark ettiğimde tüm taşlar yerine oturdu ama bana hala şu an ki durum sanki bir bataklığın içine atmışlar ve o bataklıktan yüzerek çıkmaya çalışıyormuşum gibi bir his.

Peki bunun tedavisi nedir?

Bana sorarsanız bunun tedavisi yok çünkü bu yönetebileceğimiz bir unsur değil. Sadece dikkat dağınıklığı iyileştirilebilir. Bu iyileştirmeler spor dalında ve zihni sürekli açık tutarak ve öğrenerek yapılabilir. Aynı zamanda bir işin üzerinde saatlerce yoğunlaşılmaması gerektiği taraftarıyım. Kısa ve öz işler olmalı çünkü işler inanılmaz sıkıcı geliyor ve bitirmek için acele ediyoruz ve bütün iş çöp oluyor.

Bunları anlattın iyi hoş ama ki hiç başarın olmadı mı derseniz;

Başarılarım çok fazla oldu mesela mimarlık fakültesinde okuyorum. Anladım ki zekilik bi noktada sizi ileriye taşır ama çalışmak size en tepeye çıkarmayı hedefler. Boş durmak insan beynini gerileten bir unsur. Beyin ise insan vücudunun aksine hiç yorulmayan bir mekanizma.

Bunları anlatmamın sebebi kendinize inanın. Dünayadaki en zor gelen şeyler bir anda hayatınızı değiştirir kendinizi kabullenin ve sadece istediğiniz noktaya gidin .

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!