Negatif Düşünceleri Yeniden Tanımlayın

Zihinsel dayanıklılığın bir başka unsuru, deneyimlediğiniz olumsuz düşünce ve duyguların üstesinden gelme yeteneğidir. Çoğu zaman bu şüphe ve korku düşüncesi, insanların daha başlamadan hayallerini kovalamaktan vazgeçmelerine neden olur. Olumsuz bir durumun getireceği tüm sonuçların ezici korkusu karşısında düşünceler ve hayaller hızla bir kenara atılır. Ek olarak, kendinden şüphe duyma birçok insanın, hayalini kurduğu şeyin kendi kapasitesinin çok üzerinde olduğu düşüncesi hayallerinin peşinden koşmaya bile çalışmamalarına neden olur. Bu tür olumsuz düşünce ve duyguların üstesinden gelebilenler, hedeflerini başarıyla gerçekleştirebilen ve hayallerini kovalayabilenlerdir. Bu nedenle, olumsuzluğun üzerine çıkabilmek, bir kişiye hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gerekenlere sahip olduğuna dair önemli bir güven verecek ve bunu denemek için teşvik edecektir.

Olumsuz düşünceler hakkında farkına varılması gereken ilk şey, aslında ilk göründükleri kadar kötü olmadıklarıdır. Bu düşünceler ve duygular, kendinizi tehlikeye atmanızı önlemek için tasarlanmış doğal bir güvenlik mekanizmasıdır. Ne yazık ki, pek çok insan bu tür düşünce ve duyguların gerçek amacını anlamada başarısız oluyor. Onlar için olumsuz fikirler, hayallerini kovalamaya çalışacak kadar aptal olurlarsa karşılaşacakları kıyametin ve başarısızlığın bir fragmanı gibidir. Olumsuz düşüncelerin ve duyguların bu yanlış yorumlanması, aslında bir insanı gerçekten hak ettiği hayatı mahvedebileceği için daha trajiktir. İşin püf noktası, olumsuz düşüncelerin ve duyguların gerçek doğasını analiz etmek ve böylece tam olarak anlamak için zaman ayırmaktır. Olumsuzluğun gerçek amacını bir kez anladığınızda, onu gerçekten kendi yararınıza kullanabileceksiniz.

Başarısızlık korkusu, belki de herhangi insanların düzenli olarak karşılaştığı bir numaralı olumsuz düşünce ve duygudur. Bu korku genellikle amaç veya rüya ne kadar büyürse o oranda kendini büyütür. Diğer bir deyişle, hedef ne kadar büyükse risk o kadar büyüktür, bu da işler ters giderse başarısızlık o kadar büyük demektir. Bu nedenle, bir kişinin hissettiği başarısızlık korkusu seviyesi, söz konusu hedef veya hayalin seviyesine eşittir. Daha önce belirtildiği gibi, çoğu insan bu korkuyu bir tahminler, fallar ve kristal bir küreyi okuma yoluyla onları yaklaşan kıyamet konusunda uyarıyor. Gerçekte, bu başarısızlık korkusu bir eylem çağrısıdır. Kişiye başarısız olacaklarını söylemek değil, o kişiyi elindeki tüm değişkenleri dikkate aldığından emin olmaya teşvik etmektir. Başka bir deyişle, bir kişi bir iş görüşmesine gidiyorsa ve görüşmenin yanlış gidebileceği tüm yollar konusunda kendisini uyaran bu sesi duyarsa, vazgeçmek yerine, sesin ne söylediğini not almalı ve yolunu bu direktifler ışığında çizmelidir. İhtiyaç duydukları her şeye sahip olmak, ellerinden gelenin en iyisini görmek ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya hazır olmalarını sağlamak için fazladan zaman ve çaba harcamalıdırlar. Bu nedenle, bu başarısızlık korkusunu yıkıcı olarak görmek yerine kişi, onu odaklanmaya ve mevcut duruma tamamen hazır olması için yardımcı olacak bir araç olarak görmelidir.

Hayallerini kovalayan bir kişiye gelince, şüphe başka bir büyük sorundur. Çoğu zaman bir kişi, hedefine başarılı bir şekilde ulaşmak için gerekenlere sahip olmadığına onları ikna edip şüphelere izin verdiği için eyleme geçmeye bile başlayamaz. Ancak, şüpheye başarısızlık korkusu ile aynı türden bir araç olarak bakarsanız, onu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. İç ses size gerekenlere sahip olmadığınızı söylerken oldukça korkutucu ve moral bozucu görünse de, bu kelimeleri çevirirseniz aslında size bir dünya desteği sunabilir. “Gerekene sahip değilsin” diye duymak yerine, “Gerekene sahip misin?” Bu şüpheyi elinizdeki göreve hazırlık düzeyinizle ilgili bir soruya dönüştürün. İlk defa bir tavan vantilatörü kurmayı planlıyorsanız, bu şüphe sesini yüksek ve net duyacaksınız. Bununla birlikte, durup bir dakikalığına ne söylediğini düşünürseniz, o zaman kendinize bu görevi gerçekleştirmek için gerekenlere gerçekten sahip olup olmadığınızı sorabilirsiniz. Doğru araçlar ve uygun güvenlik önlemleri gibi elektrik kablolarının da net bir şekilde anlaşılması gerekir. Şüphe sesinin güveninizi zedelemesine izin vermek yerine, aşina olmadığınız bir duruma yeteri bilgi sahibi olmadan girişmeyin. Doğru güvenlik önlemleri, görev bilgisi, gerekli araçlar ve parçalar dahil olmak üzere ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için fazladan zaman ve çaba harcamak, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı yaratacaktır.

Öfke, belki de insanların günlük olarak mücadele ettiği en güçlü olumsuz duygulardan biridir. Çoğunlukla gelen tavsiye, öfkeyi düşünme tarzınızdan uzaklaşmaktır. Bu anlaşılabilir bir durumdur çünkü öfkenin sonuçları genellikle acı ve ızdırap, kimsenin hayatında istemediği şeylerdir. Bununla birlikte, öfkenin doğru anlaşıldığında ve kullanıldığında onu gerçekten çok kullanışlı bir araç haline getirebilecek başka bir yönü daha vardır. Pek çok insan öfkenin tersinin neşe olduğunu söyler, ancak bu aslında tam olarak doğru değildir. Korku, muhtemelen öfkenin tam tersidir. Bu nedenle öfke, aksi takdirde bunaltıcı görünecek bir zorlukla yüzleşmemek için zihninizden korkuyu gidermenin etkili bir yolu olabilir. Bu, herhangi bir zorlukla karşı karşıya kaldığınızda etrafınıza bir şeyleri çarpıp bağırmanız gerektiği anlamına gelmez; bunun yerine, size gerçekten enerji ve cesaret sağlayabilecek öfkeden kurtulmaya çalışmanız gerekmektedir. Önemli olan, öfkenizin sizi kontrol etmesine asla izin vermemektir. Öfkenizin eylemlerinizi ve söylediğiniz kelimeleri etkilemesine izin verirseniz, öfkenizi bir aletten çok bir silaha çevirirsiniz. İşte işlerin korkunç şekilde ters gittiği yer burasıdır.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!