Sürekli Kendini Geliştirmeye Odaklan

Daha önce tartıştığımız gibi, öz disiplinin ve zihinsel dayanıklılığın temel amaçlarından biri, yaşamınızda bir yön duygusu oluşturmaktır. Nihayetinde bu yön duygusu, yalnızca iş veya finansal hedefler açısından değil, kişisel ilgi alanları, hobiler, yaşam hedefleri ve hatta ilişkiler açısından genel yaşamınızı iyileştirmeye hizmet eden başarılara yol açmalıdır.

İşin gerçeği şudur ki, zihinsel dayanıklılığınızı ve öz disiplininizi geliştirdikten sonra hiçbir şey erişemeyeceğiniz yerde olamayacak. Ancak bu noktada, yüksek düzeyde zihinsel dayanıklılığı ve öz disiplini sürdürmek çok önemlidir. Sonuçta, bu nitelikler kullanımla güçlenirken, ihmalle zayıflayacak. Bu nedenle, hayatınızın her alanında sürekli kişisel gelişim için bir bağlılık duygusu sürdürmek çok önemlidir. Sadece en iyisi olmaya kararlı kalarak, başarı için gerekli zihinsel dayanıklılığı ve öz disiplini geliştirmeye devam edeceksiniz.

Hayatınızı iyileştirme yolunda kalmanızı sağlamanın bir yolu, özel hedeflerinizin bir günlüğünü tutmaktır. Örneğin, bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, o alandaki ilerlemenizi takip etmek için bir günlük oluşturun. Öğrendiğiniz belirli dersleri yazmanıza veya dilin kaydını tutmanıza gerek yoktur, bunun yerine çabanızın düzenliliğini ve materyali anlama açısından ilerlemenizi gösterebilecek notları izlemeniz yeterlidir. Görünüşe göre bu pek bir değer gibi görünmese de, ilerlemeyi yazma pratiği, özellikle motive kalmakta zorlanıyorsanız, teşvik edici olmaya başlayacaktır. Günlüğünüzdeki birkaç girişi kaçırma düşüncesi, aldığınız derslerde programa uymak için gereken enerjiyi bulmanızda sizi cesaretlendirecektir. Söylemeye gerek yok, bu sadece dil çalışmaları için değil, hayattaki herhangi bir amaç içinde işe yarıyor. Egzersiz, kilo verme ve hatta finansal hedeflerle ilgili bir günlük tutmak, her zaman motive olmanıza ve ilerlemenizi izlemenize yardımcı olacaktır. Bu, özellikle birçok hedef zaman içinde kademeli sonuçlar ürettiği için yararlı olabilir. Kağıt üzerinde ilerlemeyi takip etmiyorsanız, bu tür kademeli sonuçları görmek zor olabilir. Bir günlük tutarak, zaman içinde çabalarınızda ne kadar ilerlediğinizi gösteren somut verilere başvurabilirsiniz.

İlerlemeyi izlemeye ek olarak, bir günlük tutmak başka bir yararlı işleve hizmet edebilir. Bu işlev, hayatınızı iyileştirmek için her zaman aktif olarak en az bir hedefin peşinden gitmenizi sağlamaktır. Hedeflerle ilgili olan şey, genellikle ulaşılabilir olmalarıdır; bu, tamamlandıktan sonra bir başkasına ayıracak zamanınız ve enerjiniz olduğu anlamına gelir. Günlük tutarsanız, o zaman bir hedefi tamamladığınızda bir başkasına başlama ihtiyacı hissedersiniz. Bu, hayatınızı iyileştirmek için düzenli bir çaba akışını sürdürmenize izin verecektir. Bir günlük olmadan, bir hedefin peşinde koşmanın eksikliğini o kadar fazla fark etmeyebilirsiniz. Ancak, kaydettiğiniz ilerlemeyi takip ederseniz, yazacak hiçbir şeyinizin olmadığını fark edeceksiniz. Sonunda, ilerlemeyi bir kez daha izlemeye başlayabilmek için bir şeyler yapma isteği duyacaksınız. Günlüğünüzde bir hedef listesi tutmak, kişisel gelişim arayışında sürekli motive ve aktif kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kendini geliştirmeye bağlı kalmanın bir başka etkili yolu, hedeflerinize ulaşmak için ödüller sağlamaktır. Yine, bir yabancı dil öğrenmek, bunu göstermenin mükemmel bir yoludur. Konuşkan olmak ve hatta bir dilde akıcı olmak için bir hedef belirlerseniz, motive kalmanın en iyi yolu, dört gözle bekleyeceğiniz bir ödüle sahip olmaktır. Bu durumda ideal bir ödül, öğrenmekte olduğunuz dili konuşan bir ülkeye tatile gitmek olacaktır. Böylece, zaman ve çaba harcadığınız hedefinizin size, dört gözle bekleyeceğiniz çok gerçek bir ödemesi olacak. Barselona, ​​Paris ve hatta Venedik’e yapılacak bir gezi, İspanyolca, Fransızca veya İtalyanca öğrenmeye odaklanmanızı sağlayacaktır. Hangi dili öğrenirseniz öğrenin, sonucunda uğraşmaya değer güzel bir ödül olacak. Diğer hedefler, nitelikleri ne olursa olsun eşit derecede hoş ödüllere sahip olabilir. Kilo kaybı, yeni bedeninize uygun kıyafetler satın almak gibi bir alışveriş çılgınlığı ile ödüllendirilebilir. İster yeni bir iş ister bir terfi yoluyla daha fazla para kazanmak, her zaman istediğiniz aracı sonunda satın almakla ödüllendirilebilir. Sonuç olarak, motive olmanızı ve hayatınızı iyileştirmeye bağlı kalmanızı sağlamanın en iyi yolu, iyi yapılmış bir iş için kendinizi ödüllendirmektir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!