Kendinize Anlamlı Hedefler Belirleyin

Oluşturmak istediğiniz alışkanlıkları ve bu alışkanlıklar için en iyi zamanları belirledikten sonra, yapmanız gereken bir sonraki şey kendinize bazı hedefler belirlemektir. Hedefler, enerjinizin ve eylemlerinizin yönünü belirleyen bir pusula olduğu için, disiplin ve amaç dolu bir yaşam geliştirmede kritik bir aşamadır. Doğru hedeflerle eylemleriniz sizi hayallerinize götürecektir. Ancak, yanlış hedefler veya ulaşılamayacak hedefler, yalnızca anlamlı sonuçlar elde etmenizi engellemeye hizmet edecektir. Belki de en kötü durum senaryosu, hayatta mücadele eden bu kadar çok insanın muzdarip olmasıdır, ki bu insanlar hiç bir hedef belirlememiştir. Doğru hedefler sizi istediğiniz hedefe götürebilir ve yanlış hedefler ilerlemenizi engeller, ancak hiçbir hedef sizi yaşamda amaçsızca dolaşmanıza, ne bir yöne ne de diğerine gitmeye, asla değerli veya elde etmeye değer bir yer gibi görünmeyecektir. Gerçek bir amacı ya da anlamı olmayan bir hayat yaşamanın nedeni budur ve olmak istediğiniz yer kesinlikle bu nokta değildir.

Hedef belirleme söz konusu olduğunda, eşit öneme sahip iki husus vardır. İlk husus, hedefin özüdür. Bu, ulaşmak istediğiniz şeyin genel doğasıdır. İşinizden bıktıysanız ve daha fazla para ödeyen bir iş istiyorsanız, o zaman hedefinizin özü budur. Sizin şu anda yaptığınızdan daha fazla maaş veren bir iş istediğinizi bilmek, hedefinizi belirlemenizin ilk aşamasıdır. Diğer aşaması, bir hedefin ikinci yönünü içermektedir. Bir hedefin özü, hedefin arkasındaki fikir olsa da, olumlu bir sonuca ulaşmanızı sağlayacak genel plandır. Kendiniz için belirlediğiniz herhangi bir hedefin her iki yönünün de açıkça tanımlanmış olmasını sağlamak kesinlikle çok önemlidir. Özü olan ve formu olmayan bir hedef boş bir hayalden biraz daha fazlasıdır. Neye ulaşmak istediğinize dair net bir vizyona sahip olabilirsiniz, ancak herhangi bir plan olmadan o hedefe doğru ilk adımları bile atamazsınız. Alternatif olarak, herhangi bir gerçek amacı veya nihai sonucu olmayan eylem planlarına sahip olmak, yalnızca yönsüz bir çabadır. Biçimi olan ama özü olmayan bir plan, yürümek uğruna yürümek gibidir. Amaçsız yürümek illa ki kötü bir şey olmasa da sizi hiçbir yere götürmez. Bu nedenle bir hedef belirlerken, hedefinizin hem öze hem de şekle sahip olması kesinlikle zorunludur, aksi takdirde gerçekleştirilme umudu yoktur.

Bir hedefin özünü belirlerken kesinlikle net olmak önemlidir. Bir hedefin özü ne kadar net olursa, hedef o kadar gerçekçi olur. Daha iyi bir iş istediğinizi söylerseniz, hedefin belirsizliği başarmanızı zorlaştıracaktır. Bununla birlikte, sağlık gibi belirli bir ortamda çalışmak istediğinizi söylerseniz, hedeflemeniz gereken daha net bir yönünüz vardır. Bu kadar çok insanın sahip olduğu sorunlardan biri, asla net hedefler belirlememesidir. Bu nedenle, hedeflerine ulaşmak için anlamlı adımlar atamazlar, bu da hayatlarının genellikle olabileceğinden daha az tatmin edici olduğu anlamına gelir. Bu, hırs eksikliğiyle aynı şey değildir, daha çok açıklıktan yoksundur. Bir hedef belirlemek, ne kadar açık veya belirsiz olursa olsun, bir miktar hırs gerektirir. Ancak hiçbir hırs seviyesi, kesin bir yönü olmayan bir hedefe ulaşmanın zorluklarının üstesinden gelmeye yardımcı olamaz.

Neyi başarmak istediğinize dair net bir vizyon oluşturduğunuzda, gereken eylem planını belirleyebileceksiniz. Bu hareket tarzı, araştırmadan eyleme kadar hedefin tüm alanlarını kapsamalıdır. Sağlık hizmetlerinde bir iş arıyorsanız, yapmak isteyeceğiniz ilk şey hangi işlerin mevcut olduğunu keşfetmektir. Bazı işler önceden deneyim veya tıbbi eğitim gerektirmezken, diğerleri gerektirecektir. Bu bilgileri bilmek, yapılacak ilk eylem tarzına karar vermenize yardımcı olacaktır. Hoşunuza gideceğini düşündüğünüz bir iş görürseniz ve bu herhangi bir deneyim veya tıbbi geçmiş gerektirmiyorsa, yapmanız gereken tek şey, mevcut olduğu her yerde o işe başvurmaktır. Ancak, gerçekten istediğiniz işin daha ileri eğitim gerektirdiğine karar verirseniz, yolculuğunuza başlamanız gereken yer burasıdır. İstediğiniz iş için ihtiyaç duyduğunuz kursları takip etmek, en azından bu aşamada hedefinizin şekli olacaktır. Yine, bu nedenle net hedefler belirlemek çok önemlidir. Ancak tam olarak ne istediğinizi bildiğiniz zaman, arzunuzu gerçeğe dönüştürmek için gerekli eylemi gerçekleştirebileceksiniz.

Anlamlı hedefler oluşturmanın bir diğer kritik unsuru, ulaşılabilir hedefler koyduğunuzdan emin olmaktır. Tıp alanında çalışmak istediğinize karar verirseniz, ancak seçtiğiniz iş karşılayabileceğinizden daha fazla eğitim gerektiriyorsa, hedefiniz ulaşamazsınız. Genel olarak tıp alanında çalışmaktan vazgeçmek yerine, hedefinizi ulaşılabilir bir şeye doğru ölçeklendirmeniz yeterlidir. Kendinize ulaşılamaz bir hedef belirlemek, kendinizi başarısızlık ve hayal kırıklığına hazırlamaktır. Bundan hiçbir fayda gelmez. Yapılacak en önemli şey, kendinize ulaşabileceğiniz hedefler belirlemektir. Kolay olmaları gerekmiyor, sadece mümkün olmalılar. Ödülleri genellikle en yüksek olduğu için zor hedefler en iyisi olabilir. Önemli olan, mümkün olmalarıdır. Bu nedenle, kendinize ulaşabileceğiniz ve sizi gitmek istediğiniz yöne götüren hedefler belirlediğinizden emin olun. Bir amaç ve anlamlı bir hayat yaratmanın temeli budur.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!