Düzenli Rutin Oluşturun

Olumlu alışkanlıkların kazanılması, hayatınızda doğru şeyleri yaptığınızdan emin olmak için çok önemlidir. Ancak, doğru şeyleri yapmak denklemin sadece yarısıdır. Diğer yarısı, işleri doğru zamanda yaptığınızdan emin olmaktır. Bu, sabahları kahvaltı yaptığınızdan ve yatmadan önce dişlerinizi fırçaladığınızdan o kadar da önemli değil.

İşleri doğru zamanda yapmak, her gün kendi kişisel programınızı keşfetmeniz ve doğru eylem için uygun zamanı ayırdığınızdan emin olmanızla ilgilidir. Yine, kendinizi bilmenin dünyadaki tüm farkı yaratabileceği yer burasıdır. Kendinizi daha iyi tanımanın yollarından biri, enerji seviyenizin gün boyunca nasıl değiştiğini belirlemektir. Bazı insanlar gece geç saatlerde fazladan enerji alabilirken, diğerleri günün başlangıcında daha fazla enerjiye sahip olacaktır. Günün farklı zamanlarında ne tür bir enerjiye sahip olduğunuzu bilmek, tüm olumlu alışkanlıklarınızı barındıracak bir rutin geliştirmenize yardımcı olacak ve böylece hedeflerinizi daha etkili bir şekilde takip etmenize yardımcı olacaktır.

Bunun doğal enerji döngülerinizi değiştirmekle ilgili olmadığını unutmamak önemlidir. Bunun yerine, belirli aktiviteler için en iyi zamanları daha doğru seçmek için bu döngüleri tanımakla ilgilidir. Örneğin, gerçekten meditasyon yapmak istiyorsanız, ancak günün ortasında meditasyon yapmakta zorlanıyorsanız, yapmak isteyeceğiniz son şey, meditasyon zamanınızın günün ortasında olduğu bir rutin oluşturmaktır. Gün ortasında zihninizin en aktif olduğu zaman olabilir ve bu, zihninizi temizlemekte zorlanacağınız için meditasyon yapmayı daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle, meditasyonu bir kenara bırakmak veya kolay gelmediğinde kendinizi yapmaya zorlamak yerine, en iyi plan zihninizin ne zaman doğal olarak huzur içinde olduğunu belirlemektir. Çoğu kişi için bu zaman, zihninizi doldurmaya başlayabilecek herhangi bir olay gerçekleşmeden önce sabah ilk iştir. Bu durumda, yataktan kalktıktan hemen sonra meditasyon yapacağınız bir rutin oluşturmak en iyi hareket tarzı olacaktır. Artık yapmak istediğiniz bir şeye her gün belirli bir zaman ayıracaksınız ve daha da önemlisi bunu yapmak için doğru zamanı ayıracaksınız. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için doğru eylem ve doğru zamanın bir araya geldiği yer burasıdır.

Egzersiz yapmak, birçok insanın ulaşmaya çalışırken zorlandığı başka bir hedeftir. Yine, bu hedefle ilgili en büyük sorunlardan biri yeterince zaman ayırmak değil, yanlış zamanı ayırmaktır. Çoğu zaman, insanlar programlarının geri kalanında egzersiz yapmaya çalışırlar. Sorun şu ki, bir kişi spor salonuna geldiğinde, zor bir iş gününden sonra zaten yorgundur ve bu nedenle enerjisi eksiktir. Enerji seviyenizin en yüksek olduğu saatler, egzersiz yapmak için ideal zamandır. Bu nedenle, sabah enerji seviyenizin yüksek olduğunu fark ederseniz, işe gitmeden önce egzersiz yapmak için yeterince erken uyanmayı düşünün. Alternatif olarak, günün sonunda enerjinizi geri yüklediyseniz, bu zamanı egzersiz için ayırın. Çalışmayı hayatınızın düzenli bir parçası haline getirmenin tek yolu, onu doğal rutininize entegre etmektir. Bu nedenle, enerjinizin doğru olduğu zamanı seçmek çok önemlidir.

Farklı aktiviteler gerçekleştirmek, farklı enerji türleri ve seviyeleri gerektirir. Bu nedenle, egzersiz yüksek düzeyde fiziksel enerji gerektirirken, yabancı bir dili okumak veya öğrenmek yüksek düzeyde zihinsel enerji gerektirecektir. Bu genellikle zihninizin hala taze olduğu, dikkat dağınıklığı ve girdilerin olmadığı ve yeterince uyanık ve olduğunuz zamandır. Yabancı bir dil öğrenmeye çalışırken uyanık kalmakta zorlanıyorsanız, sadece zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Ek olarak, zihninizde çok fazla tıkırtı olduğu için bilgiye odaklanamazsanız, anlamlı bir ilerleme kaydedemezsiniz. Ancak konuya taze bir fikir verebildiğinizde, hedefinizde önemli ilerleme sağlayabilirsiniz. Zihninizin uyanık ve taze olduğu günün zamanını bulun ve bunu zihinsel odaklanma gerektiren herhangi bir faaliyete ayırdığınız zamanı yapın.

Günün saati zihninizi etkilediği gibi, çevrenizi de etkileyecektir. Başkalarıyla birlikte yaşıyorsanız bunun en iyi örneğini görüyorsunuzdur. Sabah ilk şey, herkesten önce uyanmış olabilirsiniz ve bu nedenle başka türlü elde edilmesi zor olan huzur ve sessizliğe sahip olabilirsiniz. Alternatif olarak, gece geç saatlerin belirli arayışlar için ihtiyaç duyduğunuz yalnızlığı sağladığını görebilirsiniz. Her durumda, önemli olan, düzenli bir rutin oluşturmaya çalışırken çevre koşullarını da göz önünde bulundurmaktır. Yapmak isteyeceğiniz son şey, etrafınızdaki herkes uyanık ve aktifken meditasyon yapmaya veya bir şeyler okumaya çalışmaktır. Gürültüyü ve dikkat dağınıklığını bastırmaya çalışmak, yalnızca aktivitenizin etkilerini azaltacaktır. Bu nedenle, bir gün boyunca sizin için mevcut olan hem iç hem de dış farklı koşulları keşfedin ve bunları günlük olarak yapmak istediğiniz şeyleri ne zaman yapmayı seçeceğinizi belirlemek için kullanın. Tutkularınızı ve ilgi alanlarınızı içeren düzenli bir rutin oluşturmak, hayatınızın tam potansiyeline ulaşması için sizlere yardımcı olacaktır.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!