Olumlu Alışkanlıklar Yaratın

Üstesinden gelmek istediğiniz zayıf yönlerin yanı sıra bunu yapmanıza yardımcı olacak güçlü yönlerin net bir resmini edindikten sonra, yaşamınızda aradığınız gelişmeyi sağlayacak değişiklikleri yaratmaya başlayabilirsiniz. Farkına varılması gereken ilk şey, alışkanlık oluşturmanın gücüdür. Alışkanlıklardan sadece olumsuz bir şekilde bahsedildiğini duymuş olsanız da, işin doğrusu alışkanlıkların kendilerinin ne olumlu ne de olumsuz olduğudur.

Kuşkusuz, fazla uyumak, çok geç kalmak, bağımlılıklar ve benzeri gibi çok sayıda olumsuz alışkanlık vardır. Ama aynı zamanda egzersiz yapmak, zamanında kalkmak, her gün iyi bir kahvaltı yapmak veya diğer birçok olumlu davranış gibi eşit sayıda olumlu alışkanlık da mevcuttur. Bir işi alışkanlık yapan şey, ilgili eylemin doğası değil, eylemin gerçekleştirildiği düzenliliktir. Bir şeyi düzenli olarak yaptığınızda, artık hiç düşünmeden ve zorlanmadan yaptığınız zaman bu bir alışkanlığa dönüşmüştür. Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamak; sigara içmek kadar bir alışkanlık olsa da olumlu bir eylemdir. İşin püf noktası, basitçe ifade etmek gerekirse, hayatınızda olabildiğince çok olumlu alışkanlık yaratmaktır. Bu, hayatınızı olumlu davranışların kısa bir süre sonra doğal hale gelecek şekilde iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Bir kişinin yaratabileceği en iyi alışkanlıklardan biri, düzenli bir uyku rutini oluşturmaktır. Bu ilk bakışta çok önemli görünmese de, gerçek şu ki, yetişkinlerin yarısından fazlası belli bir düzeyde uykusuzluk çekiyor. Uyku yoksunluğunun sonuçları arasında düşük enerji, zayıf hafıza, zihinsel yorgunluk ve genel bir ilgisizlik hissi bulunur. Bu nedenle, yaşamını iyileştirmek isteyen herkes için, sağlığınızın tüm alanları üzerinde uyku döngünüzden daha büyük bir etkiye sahip olabilecek tek bir alan dahi muhtemelen yoktur. Bu alışkanlığın ilk yönü, doğru zamanda yattığınızdan emin olmaktır. Bazı insanlar için bu daha erken olabilir, ancak bazıları için daha geç olabilir. Güçlü yönlerinizi anlamak burada devreye girer. Egzersiz yapmak, meditasyon yapmak, okumak gibi önemli şeyleri yapmak açısından gece geç saatlerin sizin için en iyisi olduğunu görürseniz, o zaman o zamanı kaybetmek istemezsiniz. Aksine, bu zamanı her gece uygun hale getirdiğinizden ve sonuna kadar kullandığınızdan emin olmak istersiniz. Ertesi sabah yorgun uyanıp, işten eve geldiğinizde kısa bir şekerleme alışkanlığı oluşturabilirsiniz. Günün ortasında 20 veya 30 dakikalık basit bir şekerleme, geceleri kişisel zamanınızı korumanızı ve aynı zamanda ihtiyacınız olan uykuyu almanızı sağlar.

Söylemeye gerek yok, eğer zamanında işe gitmekte sorun yaşıyorsanız, o zaman erken kalkma alışkanlığı yaratmak sizin için iyi olur. Yine, öğleden sonra biraz kestirmek, sabah alarmınız çaldığında nasıl hissettiğinizi değiştirebilir. Ek olarak, anlamlı bir şey için gece geç saatlerini kullanmazsanız, ancak sadece TV izlerseniz veya video oyunları oynayarak vakit geçirirseniz, o zaman daha erken yatma alışkanlığı kazanmalısınız. Doğru uyku döngüsünü bulmak biraz zaman alabilir, ancak onu bulduğunuzda hayatınız birçok yönden önemli ölçüde iyileşecektir. Sabah kalkmak için mücadele edenlerin bir diğer alışkanlığı da, uyandığınızda ilk iş sevdiğiniz bir şeyi yapmaktır. Okumaktan, meditasyon yapmaktan ve hatta video oyunları oynamaktan hoşlanıyorsanız, sabahları bunları yapmak için kendinize zaman tanıyın. Alarmınızı daha erken kurmanız gerekecek olsa da, bu numara zihninizin kalkmak istemesine neden olacaktır. Böylece, tekrar tekrar erteleme düğmesine basmak yerine ilk alarmda uyanacaksınız. Bu, yalnızca zamanında işe başlamanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önünüzdeki günden sorumlu hissetmenizi de sağlar.

Sonuç olarak, yarattığınız olumlu alışkanlıklar, ulaşmak istediğiniz hedeflere özgü olmalıdır. Biraz kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıdan önce sabah erken saatlerde yürüyüş yapma alışkanlığı edinin. Bu pek bir alışkanlık gibi görünmese de gerçek şu ki, sabah erken saatlerde yürümek kahvaltıdan önce birkaç kalori yakmaya yardımcı olur ve metabolizmadaki artış vücudunuzun yediğiniz kahvaltıyı düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Diğer alışkanlıklar arasında, sabahları o kadar acele etmemek için bir gece önce öğle yemeğinizi hazırlamak veya sabahınızın çok daha düzenli ve kolay ilerlemesi için bir önceki gece iş kıyafetlerinizi hazırlamak yer alabilir. Yine, genel olarak biçimlendirilecek doğru alışkanlıklar yoktur. Aksine, sizin için doğru alışkanlıkları oluşturmalısınız. Belirli bir şeyi yapmakta zorlanıyorsanız, o şeyi yapmayı alışkanlık haline getirin. İlk başta önemli miktarda çaba gerektirecek, ancak çok geçmeden daha kolay hale gelmeye başlayacaktır. Sonunda alışkanlık yerleşecek ve bu şeyi düşünmek zorunda kalmadan yapıyor olacaksınız.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!