Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı burnunuzun tıkalı olması anlamına gelir. Her an ortaya çıkabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca önlemek en iyisidir. Burun tıkanıklığıyla alakalı bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Burun Tıkanıklığının Sebebi Nedir?

Burun tıkanıklığı, burun kanallarının tıkanarak burundan nefes almada güçlüğe yol açan yaygın bir durumdur. Hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Burun tıkanıklığının en yaygın belirtisi, bir şeyin burnunuza baskı yaptığı veya burnunuzu tıkadığı hissidir. Alerji ve soğuk algınlığı gibi en yaygın sağlık sorunlarından bazılarında rol oynamaktadır. Burun tıkanıklığı genellikle burun akıntısı ile birlikte görülür, ancak burun akıntısı olmadan da hissedilebilir.

Burun dokusunun veya sinüslerin iltihaplanması ve şişmesinden kaynaklanır. Her iki burun deliğinden nefes alamama, tıkalı kulaklar ve başın iki yanında birbirinden farklı baş ağrıları ile sonuçlanır. Geçmeyen burun tıkanıklığı semptomlarınız varsa, nasıl düzeltileceği konusunda doktorunuzla konuşmayı düşünün. Sağlık bakımınızdan sorumlu olabilmeniz için kendinizi bilgiyle güçlendirin.

Bu sağlık sorunu, burnunuzun içinde mukoza veya şişmiş doku birikmesinden kaynaklanır. Tıkanıklık burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırabilir, sesinizi etkileyebilir ve genel olarak tıkalı hissetmenize neden olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ne Anlama Gelir?

Burun tıkanıklığı, çoğu insanı hayatlarının bir noktasında etkileyen yaygın bir sorundur. Soğuk algınlığı veya alerjinin bir işareti olabilir, ancak genellikle burnu kaplayan kan damarlarının şişmesinden kaynaklanır.

Bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Burun toksik partikülleri filtrelemek için tasarlanmıştır. Bu da koklayabileceğiniz her şeyin burun kanallarına süzüleceği ve tıkanıklığa neden olacağı anlamına gelir. Kuvvetli egzersiz, soğuk hava ve bazı kokular gözleri tahriş etme ve burundaki tıkanıklığı artırma eğilimindedir. Bu durumlar ise burun akıntısı ve hapşırmaya yol açar. Saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler gibi alerjiler de mukus birikmesine neden olabilir.

Burun tıkanıklığı burnunuzu veya sinüslerinizi etkileyen bir durum olabilir. Burun zarları şiştiğinde ve aşırı mukus ürettiğinde ortaya çıkar. Burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir ve burun deliklerinden birini veya her ikisini birden etkileyebilir.

Mukus çok fazla olduğunda veya biriktiğinde, burun tıkanıklığı adı verilen bir sorun yaşarsınız. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığının geçici bir nedeni olabilir. Diğer nedenler arasında alerjiler, septum deviasyonu ya da sinüs enfeksiyonu gibi tıbbi durumlar ve çeşitli ilaçlar yer alır.

Burun Tıkanıklığına Yol Açan Faktörler

Burun tıkanıklığına alerjiler veya soğuk algınlığı neden olabilir. Burnunuzdaki sinüslerin enfeksiyonu olan soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonunuz varsa da burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. Bu durum astım, saman nezlesi ve septum deviasyonu gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Burun tıkanıklığı sesinizin genizden gelmesine neden olabilir, burundan hava akışının azalması nedeniyle nefes almayı zorlaştırabilir.

Bunun nedeni burnunuzdaki şişlik veya sıvı, alerjik reaksiyon, rinit, sinüzit veya soğuk algınlığı olabilir. Burun tıkanıklığınız varsa muhtemelen gözleriniz kızaracak ve sinüslerinizde, yanaklarınızda, çenenizde ve boynunuzda sertlik hissedeceksiniz.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!