Depresyon Ne Anlama Gelir?

Depresyon, hayatı zorlaştıran ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir akıl hastalığıdır. Kişinin bir zamanlar keyif aldığı şeylere olan ilgisini kaybetmesine ve uyumakta, konsantre olmakta ve karar vermekte zorlanmasına neden olabilir. Ancak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak yollar vardır. Depresyon nedir ve ne anlama gelir anlatalım.

Depresyon Nedir?

Bu problem, üzüntü ve/veya suçluluk duygularıyla karakterize bir ruh sağlığı durumudur. Anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk ya da yorgunluk gibi çeşitli başka semptomlarla da ilişkili olabilir. Sadece ara sıra hissedilen üzüntü veya moral bozukluğu değildir.

Düşük ruh hali dönemleri ve genellikle keyif aldığınız aktivitelere karşı ilgi kaybı ile karakterize edilen önemli bir ruh sağlığı durumudur. Bu değişiklikler günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetlidir ve en az iki hafta sürebilir.

Depresyon hayatın normal bir parçası değildir. Genetik yatkınlık, hormonal dengesizlikler ve eksiklikler, ruh halini kontrol eden belirli nörotransmitterlerin düşük seviyeleri, yaşam olayları ve madde kullanımı gibi çeşitli faktörlere yanıt olarak ortaya çıkar.

Ruh halinizi, düşünce süreçlerinizi ve fiziksel sağlığınızı etkileyebilen zihinsel bir bozukluktur. Depresyon belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde depresyonun nasıl fark edileceği hakkında bilgi verir.

Depresyon Nasıl Hissettirir?

Depresyon, sürekli üzüntü hissine ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Genellikle düşünce ve davranışları etkileyerek hayattan zevk almayı zorlaştırır. İlişki sorunlarına, iş veya okul sorunlarına yol açabilir ve hatta fiziksel sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu ruh sağlığı bozukluğu, her yaştan ve her kesimden insanı etkileyen bir durumdur. Belirtiler bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir ve genellikle üzüntü, sinirlilik ve endişe duygularını içerir. Depresyon için tedavi aramak önemlidir çünkü iki haftadan uzun sürebilir, yaşam kalitenizi düşürebilir ve kendinize ya da başkalarına zarar verme düşünceleriyle sonuçlanabilir.

Bu rahatsızlık, uzun süreler boyunca düşünce, duygu ve davranışlarınızı etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Hem aşırı üzüntüye hem de bir zamanlar keyif aldığınız şeylere karşı ilgi kaybına neden olabilir. Ancak depresyon yalnızca birkaç gün üst üste üzgün olmaktan daha fazlasıdır.

Uyuşmuş ya da boş hissetmek, konsantre olmakta zorlanmak, hiçbir şey yapmadan günü geçirmek, işinizden sağlığınıza ve ailenizin durumuna kadar her şey hakkında sürekli endişelenmek, mantıklı olmadığını bilseniz bile bu hareketlere devam etmek gibi durumları ortaya çıkarır. Bu belirtiler iki veya daha fazla hafta boyunca devam ederse ya da günlük işlevlerinizi engelleyecek kadar şiddetliyse, klinik depresyon olabilir.

Bir cevap yazın

*