Doğru Beslenmenin Önemi

Zihinsel dayanıklılığı düşündüğünüzde, aklınıza gelen ilk şey muhtemelen zihninizdir. Bu mantıklı, çünkü zihinsel varlığınız yalnızca zihninizde var. Bununla birlikte, sıkça gözden kaçırdığımız şey ise, zihnin fiziksel yönüdür. Elbette zihniniz; hayatınızdaki düşünceler, duygular, rüyalar ve benzeri gibi fiziksel olmayan tüm gerçekliklerden sorumludur. Bununla birlikte, zihninizin fiziksel olmayan bir gerçeklik olması, zihninizin kişiliğinizin diğer parçalarından daha az fiziksel olduğu anlamına gelmez. Sonuçta, beyin, zihnin fiziksel bir parçası olarak görülür ve tüm düşüncelerinizi, duygularınızı kimyasal ve elektriksel reaksiyonlar kullanarak ortaya çıkarır. Böylece zihninizde beyniniz kadar sağlıklı olabilir.

Bununla birlikte, zihinsel dayanıklılığın en önemli unsurlarından biri, beyninize ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağladığınızdan emin olmanızdır. Beyniniz en yüksek performansta çalışabilmek için belirli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu unsurlardan zengin bir diyet geliştirmek, beynin tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi almasını sağlayarak daha iyi işleyen bir zihin geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle, zihinsel dayanıklılığı geliştirmenin ilk adımı doğru beslenmeye başlamaktır.

Doğru beslenmek hakkında anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri, iki yüzü olan bir madeni para olmasıdır. Bir tarafta aradığınız besinleri elde etmek için yemeniz gereken her şey var. Bununla birlikte, madalyonun dikkate alınması gereken diğer tarafı da var. Bu taraf, lezzeti iyi olmasına rağmen sağlığınızı tehdit ettiği için yememeniz gereken yiyeceklere odaklanır. Bilimsel araştırmalar, beynin nasıl çalıştığını ve bu çalışma sırasında ona yardımcı olan veya çalışmasını engelleyen yiyecekleri anlamada uzun bir yol kat etti. Tahmin edebileceğiniz gibi, genel olarak sağlıksız kabul edilen yiyecekler vücudunuzda olduğu gibi beyniniz içinde zararlıdır. Bu nedenle, cips, simit ve diğer atıştırmalık yiyecekler gibi sodyum içeriği yüksek yiyeceklerden kaçınılmalıdır çünkü bunlar aslında beyninizin süreçlerini yavaşlatmasına ve dolayısıyla zihninizin olaylara daha zor odaklanmasına neden olur. Bununla birlikte şeker bakımından ağır yiyeceklerden de kaçınılmalı veya en azından ölçülü olarak yenmelidir çünkü, yüksek oranda şeker takviyesi beynin bir süre iyi performans gösterip çok geçmeden yorulmasına neden olmaktadır. Kısacası, anlamlı bir zihinsel dayanıklılık seviyesine ulaşmak istiyorsanız abur cubur, şeker, soda ve benzeri yiyeceklerden kaçınılmalısınız.

Zihninizin performansını engelleyen yiyecekleri yemeyi bıraktığınızda, anında sonuçları görmeye başlayacaksınız. Hafızanız, problem çözme ve diğer temel becerileriniz hızla gelişecektir. Bu ödüllendirici ve cesaret verici olsa da denklemin sadece ilk yarısıdır. Diğer yarısı, beynin en üst düzeyde performans göstermesine yardımcı olan besinler açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olmaktır. Neyse ki, bu yiyeceklerin bulunması kolaydır, nispeten ucuzdur ve aynı zamanda çok çeşitli seçenekleri de vardır. Böylece, bu yiyecekleri elde etmek sadece kolay olmayacak, aynı zamanda bu yiyecekleri günün farklı saatlerinde yemenizi sağlayan bir diyet oluşturmak da kolay olacaktır, yani beyniniz tüm gün ihtiyaç duyduğu şeyi kolaylıkla alacaktır.

Kepekli tahıllar, beyin sağlığı açısından sağlıklı beslenmede büyük rol oynar. Tam tahıllı ekmekler veya tam tahıllı gevrekler yemek, beyninizin daha net ve daha esnek hale gelmesi için ihtiyaç duyduğu bazı besinleri sağlayacaktır. Yine, tam tahıllı gıdaların bulunması kolaydır ve sağlıksız muadillerine göre biraz daha pahalı olsalar da, maliyet farkı genellikle minimumdur. Sabahları tahıl veya yulaf ezmesi, güne başlarken güçlü bir zihin durumu oluşturmaya yardımcı olur. Gününüzün başlangıcı, gününüzü genel olarak tanımladığı için bu oldukça faydalıdır. Tam tahıllı ekmek öğle yemeğinde ve tam tahıllı makarna akşam yemeğinde kullanılabilir, bu da beyin açısından sağlıklı olan bu yiyeceğin gün boyu düzenli bir şekilde akmasını sağlar.

Yapraklı sebzeler beyin sağlığı için oldukça faydalı olan bir başka besin grubudur. Beta karoten ve luteine ​​ek olarak K ve B vitaminleri yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur ve beynin problem çözme ve diğer bilişsel işlevler açısından keskinliğini korumasına yardımcı olur. Beyin açısından sağlıklı sebzelerin örnekleri arasında ıspanak, marul, lahana ve yeşil yapraklı diğer sebzelerde bulunur. Yine tam tahıllı besinler gibi bu sebzelerinde bulunması kolaydır ve günün herhangi bir saatinde yenebilir. Güne ıspanaklı ve mantarlı omletle başlayabilir, öğle yemeğinde salata yiyebilir, akşamları taze sebzeli çorba veya makarnanın tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak balık, optimum beyin performansını sağlamak için başka bir mükemmel besindir. Özellikle yağlı olduğu düşünülen herhangi bir balık beyninize ihtiyaç duyduğu bazı besinleri sağlayacaktır. Yağ asidi Omega 3, yağlı balıklarda bulunur ve vücudun kendi başına üretmediği bir şeydir. Bu yağ asidinin genel olarak çok çeşitli sağlık yararları vardır, ancak beyin üzerindeki etkisi belki de en önemlisidir. Sağlıklı bir Omega 3 alımı, zihinsel bulanıklığı ve hafıza kaybını azaltmaya ve hatta önlemeye yardımcı olacaktır. Bazı araştırmalar, Omega 3’ü Alzheimer ve bunama gibi beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olmakla ilişkilendirmiştir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!