Coco Chanel Kimdir?

Tarihe damga vuran kadınlar söz konusu olduğunda Coco Chanel mutlaka bu listede yer alır. Peki, Coco Chanel kimdir? Moda kavramını yaratan tasarımcı olarak bilinen Coco Chanel hakkında merak edilenlere hep birlikte göz atalım.

Moda tasarımcısı Coco Chanel, marka takım elbiseleri ve küçük siyah elbise modelleri ile günümüzde hala popüler olan zamansız tasarımlar yarattı. Tarihin önemli kişiliklerinden olan Chanel, modaya adeta yön verdi. 1920’li yıllarda ilk parfümünü piyasaya sürdü ve sonunda, kadınlar için daha rahat kıyafetler yapmaya odaklandı. Chanel takım elbiseleri ve küçük siyah elbise çeşitlerini tasarladı. Kendisi, birkaç inci dizisi gibi harika aksesuarlar ile eşleştirilen basit ama sofistike kıyafetleriyle tanınan, çok saygı duyulan bir stil ikonu haline geldi.

Coco Chanel’in Yaşamı

Ünlü modacı 1883 senesinde Fransa’nın Saumur kentinde dünyaya geldi. 12 yaşında annesini kaybetti ve seyyar satıcı olan babası tarafından bir yetimhaneye verildi. Chanel, ona dikiş dikmeyi öğreten rahibeler tarafından büyütüldü. Bu sayede hayatının en önemli çalışmalarını yapabilecek kadar dikiş öğrendi. Takma ismi tamamen başka meslekten geliyordu. Şarkıcı olarak kısa kariyeri boyunca Chanel, Moulins ve Vichy’dek kulüplerde Coco olarak anıldı. Asıl ismi ise Gabrielle Bonheur Chanel idi.

Coco Chanel’in Modaya Adım Atışı

20’li yaşlarında Chanel, Paris’te bir tuhafiye işletmesi kurdu. Bu aşamada arkadaşlarından destek aldı. Modaya ilk girişleri bu şekilde oldu. İlk moda mağazasını 1910’da Paris’teki Rue Cambon’da açtı. Burada şapka satmaya başladı. Daha sonra Biarritz ve Deauville’deki mağazalarını açtı ve kıyafet tasarlamaya başladı.

Giyim başarısının ilki, soğuk bir günde eski bir mayodan yaptığı bir elbiseden geldi. Elbiseyi nereden aldığını soran kişilere cevaben, onlar için bir tane yapmayı teklif etti. Chanel, Paris sanat dünyasında popüler bir figür haline geldi. Ballets Russes ve Orphee oyunları için kostümler tasarladı.

Coco Chanel ve İlk Parfüm

1920’lerde Coco Chanel, gelişen işini zirveye taşıdı. Kendi ismini taşıyan Chanel No. 5’i piyasaya sürdü. Coco Chanel bu parfümü için şu açıklamayı yaptı: ‘’Modanın görünmeyen, unutulmaz, nihai aksesuarıdır. Bu parfüm sizin gelişinizi haber verir ve gidişinizi uzatır’’ dedi.

Coco Chane’in İkonik Tasarımları

1925’lerde Coco Chanel, şimdilerde efsanevi olan Chanel takımını ve yakasız ceket ve iyi oturan eteklerini tanıttı. Tasarımlar o zaman için devrim niteliğinde idi. Erkekler için takım elbise rahatlığın diğer adıydı. Kadınlar için ürettiği elbiseler ise onların korse ve diğer kısıtlayıcı giysi günlerine veda etmelerine yardımcı oldu.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!