Stres Ne Demektir?

stres

Günümüzün en yoğun problemlerinden biri olan stres, başta yetişkinler olmak üzere herkesi etkilemektedir. Peki, stres nedir? Stresle alakalı bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Stresli Olmak Ne Demek?

Stres, vücudunuzun alarm durumuna geçmesine neden olan herhangi bir faktördür. Vücut strese, toplu olarak savaş ya da kaç tepkisi olarak bilinen fizyolojik, davranışsal ve zihinsel değişikliklerle tepki verir. Stres sırasında kalp atış hızı artar, kan basıncı yükselir, nefes alıp verme derinleşir ve hızlanır, kaslarımız gerilir. Tüm bunlar savaş ya da kaç için anlık bir hazırlıktır.

Fiziksel, zihinsel veya duygusal güçlerden kaynaklanır. Çok fazla stres hastalıklara ve depresyona neden olabilir. Stresin ne olduğunu ve stres seviyenizi azaltmak için neler yapabileceğinizi bilmeniz önem arz eder.

Esasen bu durum, günlük hayatın zorluklarına karşı normal bir tepkidir. Vücudunuzun normalden daha fazla çaba gerektiren herhangi bir duruma yanıt verme yoludur. Stres iyi olabilir, çünkü bizi enerjik ve uyanık hissettirir. Ancak daha sık veya yoğun hale geldiğinde, bedenimiz ve zihnimiz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Stres Neden Olur?

Stresin nedenleri üç farklı gruba ayrılabilir: İşle ilgili, sosyal-kişisel ve içsel. Strese nasıl maruz kaldığınız ya da ne zaman ortaya çıktığı önemli değildir; etkileri çoğu zaman olumsuzdur.

Bu ruh hali, bunalmışlık ve başa çıkamama hissidir. Fiziksel, duygusal ve davranışsal tepkilere yol açabilir ve genellikle bireyin beklentileri ile gerçekte olanlar arasında bir tutarsızlık olduğunda ortaya çıkar.

Olumsuz veya çok zorlu koşullardan kaynaklanan zihinsel veya duygusal gerginlik ya da gerilim durumudur. Günlük stres faktörlerimiz arasında iş, okul ve aile baskısı, mali sorunlar, ilişki sorunları, kronik ağrı, hastalık ve uykusuzluk yer alır.

Aşırı çalışma, çok fazla gürültü, sağlıksız beslenme veya dostça olmayan ilişkiler gibi sıkıntı ya da endişeye neden olan herhangi bir faktördür. Vücudun strese verdiği tepkinin hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. Kısa süreli stres sizi uyanık tutabilir ve problem çözme becerilerinizi geliştirebilir, ancak uzun süreli olanı fiziksel sağlığınıza ve refahınıza zarar verebilir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!