İş Yerinde Başarılı Olmak için Öz Disiplin Nasıl Kullanılır

Zihinsel dayanıklılık ve öz disiplin hayatınızın her alanında derin etkilere sahip olabilir ve olacaktır. Ancak bu etkinin hissedileceği en önemli alanlardan biri iş yerinizde olacaktır. Gerçek şu ki, gelişmiş bir zihinsel sertlik ve öz disiplin duygusu iş ne olursa olsun, sizi işinizde daha etkili ve değerli kılmaya yardım edecektir. Bu nitelikleri yalnızca işiniz için geliştirmek istemeyebilirsiniz, ancak bunların çalışma koşullarınızı iyileştirmenize nasıl yardımcı olabileceklerini anlamak yine de önemlidir. Sonuçta, işte değerinizi artırarak daha fazla para kazanma potansiyelinizi artıracaksınız.

Daha fazla para her şey olabilir; tatmin edici ve amaçlı bir yaşamın sonu olmasa da, hayatınızı birçok yönden daha iyi hale getirmek için uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte, genel hedefleriniz ne olursa olsun, işte öz disiplin kullanmak sağlam bir stratejidir.

Öz disiplinin işte yardımcı olacağı ilk alan, zaman tasarrufudur. Hemen hemen her işin ortak noktalarından biri, işleri belirli bir son teslim tarihinden önce halletmeye odaklanmaktır. “Vakit nakittir” aksiyomu, yalnızca bunun gerçeğinin altını çizmeye hizmet eder. Bununla birlikte, öz disiplin, ayrılan süre içinde projelerinizi doğru ve eksiksiz tamamlamanızı sağlamak için hayati önem taşır. Son teslim tarihlerini belirleme sicilinizi iyileştirmenin en iyi yollarından biri, çalışma dayanıklılığınızı artırmaktır. Başka bir deyişle, ne kadar odaklanmış ve üretken olursanız, görevlerinizi o kadar çabuk tamamlarsınız. Ayrıca, artan odak, gerçekleştirdiğiniz işin kalitesini de artırabilir. Bu nedenle, belirli bir sürede ne kadar iş başardığınızla ilgili olarak gün boyunca kendinize hedefler belirleyin. İlk başta bu hedeflerin gerisinde kalabilirsiniz, ancak bu gayet iyi. Önemli olan, performansınızı artırmaktır. Bu nedenle, tıpkı bir koşucunun koşu süresini iyileştirmek için çalışması gibi, bu hedef için çalışmaya devam edin. Kendiniz için kişisel hedefler belirlemek, becerilerinizi günlük olarak geliştirmenize yardımcı olacaktır. Zamanla, bu gelişme sizi diğer iş arkadaşlarınızın çok üzerinde öne çıkaran sonuçlar üretecektir.

İş yerinde öz disiplini kullanmanın bir başka yolu, boşa harcanan zamanı azaltmaktır. İş yerinde dikkatin dağılması çok kolaydır, özellikle de sadece konuşulmayı bekleyen bir sürü sulu dedikodu olduğunda. Sorun şu ki, burada masum bir sohbete veya kısa bir konuşmaya dikkatinizi sürekli verirseniz, çok ciddi bir zaman kaybı yaşanmaya başlayacak. Sonunda, geri alamayacağınız önemli miktarda çalışma süresini kaybetmiş olacaksınız. Bu, herkesin başına gelebilir. Yine de, öz disiplin sizi bu tür çok değerli zaman kayıplarından korumaya yardımcı olabilir, bu çoğu insanın çok isteyipte sahip olmadığı bir şey. Günlük olarak katıldığınız sohbet sayısını sınırlayarak, dikkatinizi dağıtmak için asla belirli bir süreden fazlasını kaybetmediğinizden emin olabilirsiniz. Alternatif olarak, ilerlemeden önce bir iş arkadaşınızla sadece birkaç dakikanızı sohbet ederek geçirdiğinizden emin olursanız, zamanınızın kontrolü her zaman sizde olur. Bu, programın gerisinde kalmamanıza yardımcı olacak, sadece daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda son teslim tarihlerini zamanında yapamadığınız için strese girmemenize de yardımcı olacaktır.

Meslektaşlar arasındaki sohbetler, tek başına zaman kaybetmekten çok daha fazla zarara neden olabilir. Ofis ortamında çok sık söylentiler ve dedikodular dolaşabilir, bu da ilk başta eğlenceli olsa da sonunda yıkıcı olabilir. İnsanların arkasından konuşmak, kimseye fayda sağlamayan tehlikeli bir alışkanlıktır. Yine de pek çok insan, sonunda ciddi sonuçlarla karşılaşabileceğini hesaba katmadan dedikodu ve söylenti yayma tuzağına düşüyor. Öz disiplin, itibarınıza veya daha kötüsü işinizin kendisine zarar verme tehdidinde bulunabilecek bu tür dedikodulara veya söylentilere karışmanızı önlemeye yardımcı olabilir. Olumsuz konuşmalardan uzaklaşmayı seçerek, kendinizi dedikodunun ve söylentilerin yol açabileceği zararlardan koruyacaksınız. Yine bu; itibarınızı artıracak, sizi güvenilir bir kişi olarak belirleyecektir ve böyle özelliklere sahip insanlar birçok iş yerinin değer verdiği bir şey. Ek olarak, nerede yayılırsa yayılsın, sık sık dedikodu ve söylentilerle el ele giden arkadan bıçaklanmadan kendinizi kurtaracaksınız.

Son olarak, çalışma programınızın saatleri var. Bir patronu her şeyden daha fazla kızdıran şey, çalışanlarının işe geç saatte gelmesidir. Söylemeye gerek yok, geç kalmayı engellemek neredeyse imkansızdır. Ancak, düzenli olarak geç kalmanın önüne geçmek mümkündür. Sabah rekabet edecek çok trafiğiniz varsa, her sabah yarım saat önce evinizden çıkmaya başlayın. Erken işe başlamak dünyadaki en kötü şey değil. Neredeyse her gün tam zamanında işe başlayarak, amirleriniz tarafından daha değerli hale geleceksiniz. Ek olarak, iş yerine gelen ilk eleman olduğunuzda, amirleriniz tarafından daha fazla fark edilmeniz ve şirket içinde ilerleme şansınızı artırmanız mümkündür. Her halükarda dakikliğinizi geliştirmek için adımlar atmak, iş yerinizdeki değerinizin artmasına yardımcı olacak ve böylece hayatınızı küçük bir şekilde iyileştirecektir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!