SAĞLIKLI TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Ne kadar şık görünümlü ve güzel bir kadın olursanız olun, gözler ellerinize iliştiğinde bakımlı ve sağlıklı bir izlenim vermiyorsanız iyi görünmek uğruna harcadığınız emekler boşa gitmiş demektir. Elleriniz sizin aynanız ve iyi görünmüyorlarsa siz de iyi görünmüyorsunuz demektir.

Bakımlı ve güzel ellerin en önemli kriterlerinden biri de sağlıklı görünen tırnaklar.

Sağlıklı tırnaklara sahip olmanın en önemli şartı ise düzenli bakım yapmak. Ellerimiz en çok kullandığımız uzuvlarımızdan ve her zaman dış etkilere maruz kalıyor. Sabah yataktan kalkıp akşam tekrar yatağa girdiğimiz süre içerisinde ellerimizi kullanmadığımız tek bir dakika bile yok. Sıcakla, soğukla, suyla, toprakla, hava koşullarıyla her an karşı karşıya. Buna bir de beslenme tarzımızı, çalışma koşullarımızı ekleyince sağlıklı tırnaklara sahip olmak o kadar da kolay değil. Kırılan, çatlayan, yarılan tırnaklar farklı zamanlarda karşı kaldığımız sorunlardan biri. Tırnak kırılmalarının en sık rastlanılan nedenlerinden biri vitamin eksikliği. Bir diğer neden ise tırnaklarımızın aşınmasına neden olan kimyasal ürünler. Kullandığımız ıslak mendiller, kolonya, krem, deterjan vb. ürünler sağlıklı değillerse eğer tırnak derimize ve tırnaklarımıza zarar verir. Ayrıca hava koşulları ellerimizde çatlaklar oluşması ve tırnaklarımızın zayıflaması sonucunu doğurur. Sürekli oje kullanılması da yine tırnak sağlığımızı olumsuz etkileyen nedenlerden.

Tırnak bakımımız için profesyonel yardım almak her zaman mümkün ancak son 1,5 yıldır yaşadığımız pandemi nedeniyle pek çok şeyi kendimiz yapmak durumunda kaldık. Çıkardığımız sonuç ise bu tür becerileri edinmemiz gerektiği. En hijyenik ve sağlıklı bakımı kendimizin yapabileceği gün gibi ortada zaten.

Önce tırnaklarımızı güçlendirmek için yardım alacağımız ürünlerden söz edelim. Elma sirkesi; 1 bardak ılık su içerisine 1 kaşık elma sirkesi ekleyerek tırnaklarınızı bu suya batırarak masaj yapın.

Limon suyu bir diğer ürün. Yarım limon suyunu yine 1 bardak ılık suyun içerisine ekleyin ve bu suya tırnaklarınızı batırın. Limon suyu tırnaklarınızı besleyeceği gibi, lekelere ve çatlaklara da iyi gelir. Sıktığınız limonun posasıyla ellerinize de masaj yaparak cildinizi besleyebilirsiniz.

Zeytinyağı da yine tırnakları besleme ve nemlendirme konusunda oldukça başarılı. Temiz bir pamukla tırnaklarınıza zeytinyağı sürerek bekletin. Hafif bir masaj sonrası elleriniz ılık su ile yıkayın.

Badem yağı, karbonat, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı yine tırnaklarınızı güçlendirmek için kullanabileceğiniz malzemelerden.

Şimdi gelelim tırnak bakımı ve şekillendirmeye; ılık su içerisine tırnaklarınızı batırarak 10-15 dakika bekleyin. Ardından yumuşayan tırnaklarınızı törpüleyerek şekillendirin. Tırnak diplerindeki ölü derileri temizleyin ve etlerinizi nazikçe dibe doğru ittirin. Nemlendirici bir krem ile ellerinizi ovarak bakımı sonlandırın. İsterseniz bu aşamadan sonra oje sürebilirsiniz. Ancak ojeleri elinizde 3 günden fazla bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Soğuk kış aylarında eldiven kullanmak da tırnak sağlığınızı korumada yardımcı olacaktır.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!