Zihnin Gücünü Tanıma

Çoğu insan, zihinsel dayanıklılığın ne anlama geldiğine dair oldukça iyi bir fikre sahipken, çoğu kişi zihinsel dayanıklılığın yaşamları üzerindeki etkisinin tam olarak farkında değil. Zihinsel dayanıklılığın cesaret, dayanıklılık ve kararlılık gibi daha belirgin yönleri, günlük yaşam üzerindeki etkileri kadar iyi bilinmemektedir. Bununla birlikte, zihinsel dayanıklılık bu ortak özelliklerin çok ötesine geçer. İşin gerçeği, zihnin bedeni pek çok yönden etkilemesidir. Vücutla ilişkilendirdiğimiz şeyler genellikle beyin tarafından yaratılır veya kontrol edilir.

Örneğin ağrı, beynin travmaya verdiği kimyasal reaksiyonun doğrudan bir sonucudur. Sinirler ağrıyı hissedebilirken, ilk etapta ağrıyı yaratan beyindir. Bu nedenle, zihni üzerinde daha güçlü bir kontrol hissine sahip biri, aslında acı, açlık ve diğer birçok fiziksel koşulu farklı yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, ‘madde üzerinde akıl’ aksiyomu, dil veya kültürden bağımsız olarak evrensel olarak kullanılan bir aksiyom olduğundan, bu pek de şaşırtıcı değildir.

Beynin ve dolayısıyla zihnin fizyolojik semptomlar yaratabileceğini ve kontrol edebileceğini anlamak, bu semptomların ortadan kalkacağı anlamına gelmez. Aksine, beynin size aç olduğunuzu söylediğini bilmeniz, başkaları gibi aç kalmayacağınız anlamına gelmez. Gerçek şu ki, ne yaptığını bilseniz de beyniniz işini yapmaya devam edecek. Bu bilgiden alınacak önemli şey, diğer insanların eylemlerini dikte eden acı ve açlık duygularına direnmek için zihinsel dayanıklılık yaratabilmenizdir. Başka bir deyişle, açlığın beynin size yemenizi söylemesi olduğunu anladığınızda, beyninize susmasını ve devam etmesini söyleyebilirsiniz. Açlık duyguları kaybolmayabilir, ancak onları görmezden gelme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Zihinsel dayanıklılık, vücudunuzun temel ihtiyaçlarının üzerine çıkma ve vücudunuz ne derse desin kontrolü elinizde tutabilme yeteneğidir.

Belki de bu konseptin en iyi örneklerinden biri aşırı meditasyon formlarında bulunabilir. Meditasyon uygulayan herhangi biri, onun hizmet ettiği temel işlevlerden birinin zihni temizlemek olduğunu ve böylece kişinin kendisini daha fazla kontrol altına alabileceğini bilmesidir. Bu genellikle bir kişinin zihinsel olarak konsantre olma ve odaklanma becerisiyle ilişkilendirilse de, bir dizi başka olguyu da kapsayabilir. Böyle bir fenomen acıdır. Dövüş sanatları okulları, bir uygulamalar sırasında katlandıkları yorucu eğitim sırasında yaşanan acının üstesinden gelmesine yardımcı olmak için sıklıkla meditasyon yöntemini kullanır. Uygulayıcı, acının üstesinden gelerek, normal şartlarda gerçekleştiremeyecekleri görevleri yerine getirebilir. Ek olarak, ortalama bir insandan daha sert koşullara dayanabilirler ve bu da onların daha zorlu bir dövüş sanatçısı olmalarını sağlar. Acının kendisi kaybolmaz, uygulayıcı ağrıya dayanıklı bir vücut geliştirmez. Aksine, madde üzerindeki basit zihin tekniği dengeyi değiştirir ve bedenin ne hissettiğine bakılmaksızın kişinin kontrolde kalmasını sağlar.

Aklın maddeye karşı başka bir örneği, insanların altında sıkışmış bir kişiyi kurtarmak için muazzam ağırlıktaki nesneleri kaldırdığı sayısız durumda bulunabilir. Çoğu zaman bu nesneler, herhangi bir kişinin kaldırabileceğinden çok daha ağırdır, ancak bu insanlar bir şekilde fizik kanunlarına meydan okuyabilir ve nesneyi yine de hareket ettirebilirler. Adrenalin ve salgılanan diğer kimyasallar için güçlü bir argüman varken, bu da vücudun süper insan başarıları sergilemesine izin verirken, gerçek şu ki, adrenalin tek başına fark yaratmayacaktır. Kişi zihnini kontrol etmeli ve eldeki gerçekler ne olursa olsun hiçbir başarının imkânsız olmadığını belirlemelidir. Normalin üzerindeki bir adrenalin dozuna ek olarak, bu düşünce yapısı, sıradan bir insanın olağanüstü bir başarı sergilemesini sağlayan yegâne şeydir. Sonunda, zihinsel odaklanma ve kararlılık, doğanın kanunlarına karşı çıkmak için bile uzun bir yol kat edebilir, böylece zihnin genel gücünü kanıtlayabilir.

Çoğu insan, acının veya imkânsız ihtimallerin üstesinden gelmek için asla aklını kullanmak zorunda kalmazken bu, gücün günlük yaşamda yeri olmadığı anlamına gelmez. Yorgunluk gibi fiziksel semptomlarında aynı şekilde üstesinden gelinebilir. Zihninizin vücudunuzun ne kadar yorgun olduğunu etkileyebileceğini anladığınızda, zihin çerçevenizi kontrol ederek yorgunluk hissinin üstesinden gelebilirsiniz. Yorgunluk veya bitkinlik duygularına teslim olmamakla, ortalama bir insan pes ettikten sonra da uzun süre devam etmek için enerji ve dayanıklılığı çağrıştırabilirsiniz. Bu, son teslim tarihlerinin yaklaştığı ve yalnızca en güçlü iradeli birey başarıya ulaşmayı umabildiği işte gerçekten işe yarayabilir. Yine hatırlanması gereken önemli şey, zihnin vücudun genel durumunu belirlediğidir. Böylece, zihninizin kontrolünde olmak, fiziksel durumunuzun her yönünü kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!