Kontrol Edilebilirliği Kontrol Edin

Ağrı, açlık ve benzeri gibi fiziksel semptomları kontrol edebilmenin yanı sıra, zihinsel sertlik korku, öfke ve diğer tüm olumsuz duyguları kontrol etmenize de izin verebilir. Bunun hayatın her alanında çok büyük bir değeri vardır. Sonuçta, çoğu insanı hayatta gerçekten başarılı olmaktan alıkoyan şey, başarısızlık korkusudur. Bu nedenle, zihninizi kontrol edebildiğinizde ve böylece korkunun kendisini kontrol edebildiğinizde, o korku sizi en çılgın rüyalarınızın peşinden gitmekten alıkoymayacaktır. Aynı şekilde, kaygıyı azaltarak anksiyetenin etkilerini kontrol edebilmek, hayatın her alanında daha iyi performans göstermenizi sağlayacaktır. Bu yetenek, yalnızca gerçek zihinsel dayanıklılığın yaratacağı bir güven ve kararlılık göstererek işinizde en yüksek seviyelere yükselmenize olanak sağlayacaktır.

Anksiyete, insanların karşılaştığı en yaygın duygusal engellerden biridir. Bu, proje süreleri, makul olmayan bir patron veya üç aylık dönem için düşük satışlar nedeniyle endişelenmek şeklinde ortaya çıkabilir. Evde anksiyete, aile üyeleriyle anlaşmazlıkların, maddi zorlukların veya komşularla yaşanan sorunların bir sonucu olabilir. Kaygının nedeni ne olursa olsun gerçek şu ki, zihninizin kontrolünü ele geçirmediğiniz sürece kaygı hayatınız üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olacaktır. Neyse ki, kaygınızı kontrol altına almak, göründüğü kadar zor değildir. Aslında, kaygı hakkındaki gerçek, düşman olmadığıdır. Kaygılar kontrol edildiğinde güçlü bir silaha dönüşerek yolunuzu aydınlatacaktır.

Bazı kaygılar özgüven eksikliğinin veya eksik öz saygının bir sonucu olabilirken çoğu kaygı tamamen farklı bir şeyin sonucudur. En fazla endişeye neden olan şeyleri saatlerce düşünmeye zaman ayırırsanız, kaygı kontrolünüz zayıflar. Bunların çoğu kontrolünüzün dışında gerçekleşmektedir. Gelecekte yaşanabilecek olaylardan korkma, önemli bir toplantıya giderken trafikte sıkışıp kalma korkusu veya kontrolünüz dışındaki herhangi bir senaryo veya değişim korkusu, genellikle çok düzenli olarak yaşadığınız için düzeninizin bozulmasından kaygılanıyorsunuzdur. Benzer bir durumda, olaylardan bu denli etkilenmeyen birisini gördüğünüzde, onları diğerlerinden ayıran net bir sakinlik aktarırlar. Bu, onları ortalama bir insandan zihinsel olarak daha sert gösterir. Bu doğru olsa da, bu durumda kaygının gerçekliğini bilmek sizi daha güvenli hissettirecektir. Ve gerçek şu ki çoğu kaygı, bir durumda çaresiz hissetmenin sonucudur.

Bu nedenle kaygıyı yenmenin en iyi yolu, bazı durumlarda aslında çaresiz olduğunuzu kabul etmektir. Ancak, bu çaresizliğin bir panik duygusu yaratmasına izin vermek yerine, bir sakinlik duygusu yaratmasına izin verin. Sonuçta, durumu değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığından, bundan aslında sorumlu değilsiniz. Bununla birlikte, durumu herhangi bir şekilde değiştirmek için şu ya da bu şekilde yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Durumdan siz sorumlu olmadığınız için en kolay şey bunun için herhangi bir sorumluluğunu almamaktır. Tıpkı trafiği veya gelecekteki olayları ya da favori spor takımınızın bir maçı kazanıp kazanmayacağını kontrol edemediğiniz gibi, bu özel durumun sorumluluğunu da almamalısınız. Kontrol edilemeyen durumların sonuçlarını katlanmak zorunda hissetme duygusu, en büyük endişeyi yaratan durumdur. Bu davranışı kırmak, yalnızca kaygıyı kontrol etmeyecek, aynı zamanda bu kaygının ilk etapta oluşmasını da engelleyecektir.

Kaygının çoğunun kontrolünüz dışındaki şeylerin sorumluluğunu almanın bir sonucu olduğunu anladığınızda, ortalama bir insanın kıskandığı bu durumlarda sakinliği ve güveni yakalayabileceksiniz. Daha da önemlisi, kaygılarınızdan kurtulmanın ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Bununla birlikte, genel kaygının bu şekilde ortadan kaldırılmasının başka bir faydası daha vardır. Zihniniz artık kontrolünüz dışındaki olaylar tarafından tüketilmediğinde, aslında kontrolünüzde olan şeylere odaklanabilirsiniz. Önceden değiştiremeyeceğiniz olaylar hakkında endişelenmek için boşa harcanan tüm enerjiyi artık değiştirebileceğiniz şeylere yönlendirilebilirsiniz. Bu, yaptığınız her işlerde daha etkili olmanızı sağlayacaktır. Sadece daha net düşünmek ve hareket etmekle kalmayacak, aynı zamanda kontrol edilebilir olan ve olmayan şeyler arasındaki farkı fark ettiğinizde, kendinizi daha büyük bir güven duygusu ve amaca sahip durumlara odaklayabileceksiniz. Artık, bir değişiklik yapma kabiliyetine ve enerjisine sahip olduğunuzu kabul ederek, kendinizi ve çevrenizi her zaman kontrol ediyormuş gibi görünmenize neden olan bir duruma farklı gözle bakabilirsiniz. Bu nedenle, zihinsel dayanıklılığın en büyük içgörülerinden biri, kontrolünüzün dışındaki şeyleri bırakmayı ve yalnızca değişimi gerçekten etkileyebileceğiniz şeylerin mülkiyetini almayı öğrenmektir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!