Öz Disiplinin Faydaları

“Öz disiplin” terimini duyduğunuzda, muhtemelen eğitim kampındaki acemilere bağıran eğitmenleri veya belki de günlerce meditasyon yapan Zen rahiplerinin görüntülerini aklınıza getiriyorsunuzdur. Aklınıza gelen ilk görüntü ne olursa olsun, mevcut konseptin fazlasını içeren bir görüntü olabilir. Tatbikat eğitmenleri ve Zen rahipleri öz disiplini temsil ederken, askeri eğitimi veya bir manastıra kapatılmayı gerektirmeyen öz disiplin seviyeleri de vardır. Aslında, öz disiplin, günlük yaşamda sıradan bir insanın başarabileceği ve geliştirebileceği bir şeydir. Günlük hayatta kendi kendini disiplin altına almakla kalmaz, aynı zamanda yaşadığı dünyaya da çok büyük faydalar sağlayabilir. Sonuçta, günlük olarak yaptığınız şeylerin çoğu bir miktar çaba gerektirir. Eylemlerinizde ne kadar disiplinli olursanız, çabalarınız sizi o kadar ileri götürür.

Ordunun öz disiplini bu kadar önemsemesinin nedenlerinden biri, bir kişinin eylemleri üzerinde hiçbir kontrolü olmadığında oluşabilecek sorunları bilmeleridir. Ordunun yapmak istediği en son şey, çok basit işleri bile dikkatsizce yapan birine ölümcül bir silah vermektir. Bu nedenle eğitmenler, kişiyi eski alışkanlıklarından vazgeçirmek fiilen “kırmak” için bu kadar çaba sarf ederler. Çoğu zaman ordu; acemi, tembel ve kötü alışkanlıklara sahip insanlarla doludur. Bir kişi, ancak bu alışkanlıkları ortadan kaldırarak, tamamen işleyen, yüksek sorumluluk sahibi bir ordu mensubu olacak şekilde yeniden inşa edilebilir ve böylece yeni hayatında kullanacağı tehlikeli silah ve teçhizatı emanet alabilir. Öz disiplin, kişinin bir kez geliştikten sonra hayatının tüm yönlerine nüfuz eden genel bir zihin durumudur. Bu nedenle yatağınızı tam olarak nasıl yapacağınıza veya gömleğinizi nasıl ütüleyeceğinize odaklanmak bu zihin durumunun size kattığı basit özelliklerdir. Bu alıştırmalar, bir bireyin; sakin, kendinden emin ve kararlı bir şekilde en zorlu durumlarda bile hayatta kalmasını sağlayan öz disiplin duygusunu oluşturur ve geliştirir.

Dini tarikatların ise öğrencilerin yaşamlarında öz disiplini geliştirmek için farklı bir nedeni vardır. Temel inanç, öz disiplinsizliğin bir kişinin varlığının en temel biçimine geçmesini sağlayacağıdır. Ancak bir kişi günaha direnme gücünü ve kararlılığını gösterebildiği zaman, hayatta daha yüksek bir anlam kazanmayı umabilir. Yine, böyle bir senaryo kişinin günlük yaşamına kıyasla yabancı görünebilir. Bununla birlikte, bu felsefenin arkasındaki temel gerçek, aslında normal yaşamla çok ilgilidir. İnsanlar, eylemlerinde disiplinli olmadıklarında, içinde bulundukları durumdan kolay yollardan çıkma eğiliminde olacaklardır. Bu güvenli bir hareket tarzı olsa da, önemli bir başarı sayılmaz ve yeteri düzeyde başarı duygusunu kişiye tattırmaz. Böylece, tıpkı bir keşişin öz disiplinli yaşam tarzıyla daha yüksek bilinç düzeylerini takip edebilmesi gibi, ortalama bir insan da günlük hayattaki faaliyetlerine disiplinli yaklaşarak daha yüksek başarı seviyelerini takip edebilir.

Öz disiplin hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, aslında daha çok kendi kendine hizmet eden bir dinamik olmasıdır. İlk bakışta öz disiplin biçimi, kendi verdiği zararlar pahasına başkalarına fayda sağlayan bir tür öz-fedakarlık gibi görünebilir. Bununla birlikte, öz disiplin, sizinle hem arzuladığınız hem de hak ettiğiniz başarı ve başarı düzeyi arasında duran birçok engeli ortadan kaldırır. Dolayısıyla öz disiplin, özverili olmaktan ziyade aslında kendi kendine fayda sağlama fırsatını da insana sunar. Şu anda sahip olduğunuz tüm kötü alışkanlıkları ve olumsuz düşünceleri bir kez ortadan kaldırdığınızda, kalbinizin hayal edebileceği herhangi bir hedefi veya herhangi bir rüyayı kovalayabileceksiniz. Yeni keşfedilen amaç ve yön duygunuz başkalarına fayda sağlayabilir ama sonunda en büyük kazanan siz olacaksınız!

Güçlü bir öz disiplin duygusu elde etmenin ve bu duyguyu beslemenin birçok yönü olsa da belki hiçbiri zihinsel dayanıklılık kadar önemli değildir. Sonuçta, zayıf bir öz değer duygunuz varsa veya hayatta hiç hırsınız yoksa, öz disiplin muhtemelen ulaşamayacağınız bir şey olacaktır. Bununla birlikte, iyi bir benlik duygunuz varsa veya ulaşmak istediğiniz hedefleriniz ve hayalleriniz varsa, o zaman öz disiplinli olmak için gerekenlere sahip olursunuz ve bu sayede, hedeflerinize ve hayallerinize ulaşma konusunda daha yetenekli olursunuz. Zihinsel dayanıklılık, cesaret, kararlılık ve en önemlisi bağlılık gibi diğer değişkenleri de içerir. Bu unsurları zihninizde keşfettiğinizde, onları spor salonunda kaslarını güçlendiren bir halterci gibi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Bu unsurlar başlangıçta zayıf olsa bile, doğru uygulamalar ve alışkanlıklar sonunda onları yeni zirvelere kadar güçlendirmenizi sağlayacaktır. Ve zihinsel sertliğe ulaştığınızda, öz disiplin duygunuz da aynı oranda gelişip size bulunmaz kapılar aralayacaktır.

Bir cevap yazın

*