Topraklanma Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Yapılan kapsamlı araştırmalara göre, çıplak ayakla yürüyerek yerkürenin doğal enerjisine bağlanmak, kronik ağrı, yorgunluk ve diğer rahatsızlıkları azaltıyor. Biyomekanik olarak konuşursak, ayaklarınızın şekli esneyecek şekilde tasarlanmıştır ve ayak bilekleriniz, dizleriniz ve kalçalarınız ayaklarınızdan gelen dinamik geri bildirime yanıt verir. Tabanlarda ağrıya veya yaralanmaya neden olmadan çıplak ayakla yürümeye elverişli ortamlardayken, ayakkabısız ve çorapsız olmak sadece ayaklarınız için değil, genel sağlığınız için de son derece faydalı.

Sahilde, çimenlerin üzerinde veya çalıların arasında en son ne zaman çıplak ayaklarla yürüdünüz ve tabiatla yeniden bağlantı kurdunuz, hatırlıyor musunuz? Peki ya bunu yaparken kendinizi nasıl da iyi hissettiğinizi?

Topraklanma nedir?

Yıllarca süren kapsamlı araştırmalar, çim, kum, toprak veya kaya üzerinde çıplak ayakla yürüyerek yerkürenin doğal enerjisine bağlanmanın, günümüzde pek çok insanı rahatsız eden kronik ağrı, yorgunluk ve diğer rahatsızlıkları azaltabileceğini gösteriyor. Bu bağlantıya “topraklama” veya “topraklanma” denir.

Özetle, çıplak ayak veya teniniz toprakla temas ettiğinde serbest elektronlar vücuda alınır. Bu elektronlar, doğanın en büyük antioksidanları olarak adlandırılabilir ve vücutta iltihaplanmaya ve hastalığa yol açabilecek zarar verici aşırı serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Dünya bir iletken veya serbest elektronlardır ve gezegendeki tüm diğer canlılar gibi, biz de öyle!

Topraklanma faydaları

Dünyanın enerjisi, vücudun başa çıkmasına ve onarmasına izin vererek kişinin fizyolojisini yükseltir, böylece esenliği, canlılığı ve daha iyi uykuyu teşvik eder. Aynı zamanda vücudun temel biyolojik ritimlerini uyumlu hale getirir ve stabilize eder, kronik inflamasyonu düşürür (hatta yok eder) ve ilişkili ağrıyı azaltır ve ortadan kaldırır, bu da topraklanmayı en doğal ve güçlü anti-inflamatuar ve yaşlanma karşıtı ilaç haline getirir!

Topraklanmanın faydalarını madde madde sıralamak gerekirse:

*Enflamasyonun nedenini ortadan kaldırır ve inflamasyonla ilgili birçok bozukluğun semptomlarını iyileştirir

*Kronik ağrıyı azaltır ve hatta ortadan kaldırır

*Uyku düzenini iyileştirir ve daha derin bir uykuyu teşvik eder

*Enerji ve canlılığı artırır

*Sinir sistemini ve stres hormonlarını soğutarak stresi azaltır ve vücuttaki dinginliği artırır

*Vücudun biyolojik ritimlerini normalleştirir

*Kanı inceltir ve kan basıncını ve akışını iyileştirir

*Kas gerginliğini ve baş ağrılarını rahatlatır

*Hormonal ve adet semptomlarını azaltır

*İyileşme süresini önemli ölçüde hızlandırır ve yatak yaralarının önlenmesine yardımcı olabilir

*Jet lag etkisini azaltır

*Vücudu potansiyel olarak sağlığı bozan çevresel elektromanyetik alanlara (EMF’ler) karşı korur

*Yoğun atletik aktiviteden sonra iyileşmeyi hızlandırır

Doğayla, gezegenle ve evrenle bağlantımız hayati öneme sahiptir, ancak teknolojideki hızlı gelişmeler ve modern yaşam tarzımızla çoğumuz dünya ve doğa ile olan temel bağımızdan koptuk.

Yakın zamanda, çıplak ayaklarımız Dünya’nın yüzeyiyle temas ettiğinde vücudumuzun, G vitamini olarak adlandırılan doğal ve süptil bir enerjiyi emdiği öğrenildi. G vitamini, iyi veya kötü hissetmek, az veya çok enerjiye sahip olmak, iyi uyumak veya uykusuzluk çekmek, canlı görünmek veya yorgun ve yaşlı görünmek, oto-bağışıklık hastalığından mustarip olmak veya güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak arasındaki fark olabilir…

Topraklanma nasıl yapılır?

Açık havada, en az yarım saat çıplak ayakla dışarı çıkın ve ağrı veya stres seviyenizde ne gibi bir fark yarattığını görün. Çim, kum, toprak veya düz beton üzerinde oturun, ayakta durun, uzanın veya yürüyün. Bunların hepsi vücudunuzun Dünya’nın enerjisini çekebileceği iletken yüzeylerdir. Unutulmaması gereken, ahşap, halı, asfalt, sızdırmaz veya boyalı beton ve vinil yüzeyler iletken olmadığı için elektron akışını engelleyeceği ve işe yaramayacağıdır.

Topraklanmanın diğer yolları:

*Okyanusta, denizde veya göllerde yüzün

*Çıplak elle bahçenizle ilgilenin

*Toprağa, kuma veya çimlere uzanın, hatta üzerinde uyuyun

*Yaşayan bir ağaca yaslanın, hatta sarılın

Topraklanmanın faydalarını görmek için ne kadar zamana ihtiyacınız var?

Her insan farklıdır ve tıpkı bir fitness veya diyet programı uygularken iki kişinin aynı sonuçları almaması gibi, topraklama/ topraklanma sonuçlarınız da koşullarınıza bağlı olacaktır. Ancak araştırmalar, kasların gevşemesi ve normal gerginliğe dönmesiyle sadece saniyeler içinde vücudun fizyolojisinin değişmeye başladığını, stresin sinir sistemini sakinleştirerek dağılmaya başladığını göstermiştir.

30 dakika ile 90 dakika arasında ağrı seviyeleri, stres, sakinlik, uykuya dalmanın daha kolay olması veya eskisinden daha iyi hissetme ile ilgili gerçek bir fark görmeye başlayabilirsiniz.

Uzun süredir devam eden bir sağlık sorununuz varsa, düzenli topraklanmanın daha faydalı olduğu ve herhangi bir sonucun ortaya çıkmasının birkaç hafta sürebileceği önerilir. Genel olarak sağlıklıysanız, çok fazla değişiklik fark etmeyebilirsiniz, ancak vücudunuz daha az serbest radikal hasarı alır ve bu nedenle her gece olması gerektiği gibi iyileşebilir ve kendini onarabilir.

Yorumları Görüntüle(0)
Bir yorum gönder0Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.
Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorum

Yorumları Kapat
Daha

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!